Mesajı Okuyun
Old 30-11-2007, 16:34   #13
Av.Hatice CAN

Varsayılan Yaralamalı tarfik kazasında kusur oranları

Ben bu sitede tam olarak nasıl soru soracağımı bilemediğim için bu şeklide yanıtla kısmından giriş yapmak zorunda kaldım. Yani anlayacağınız ben de bir soru sormak istiyorum. Olay şu: Yaralamalı bir trafik kazası var. Müvekkilim bir yaya'ya çarpmış. Fren izi 10.40M. Yaya, karşıdan karşıya geçmek için birden yola çıkmış.Müvekkil alkolsüz, ehliyetli. Tutanağa göre, yaya adi kusurlardan (2) yola birden bire çıkmak bendini ihlal etmiş. Müvekkil diğer kusurlardan 47/1 d ihlal etmiş.Yaya şu an hastanede. 4 diş kırılmış ve omuz kırığı varmış.Müvekkil uzlaşmak istiyor ama karşı taraf yanaşmıyor. Yaralı yaya 12 yaşında. Tutanakta ne asli kusur ne de tali kusur tabiri var.Adi kusur yayanın olunca asli kusur müvekkilimin mi oluyor? Müvekkilim, hastane masraflarını karşımak istiyor. Karşı taraf buna da müsaade etmiyor. Maddi ve manevi tazminat isteyeceklerini beyan ediyorlar. Nasıl bir tavır almalıyız? Müvekkilimin üzerine kayıtlı hiç birşeyi yok. Kendisi ev hanımı tek başına yaşıyor ve çocukları tarafından bakılıyor. Böyle bir durumda ne yapmak gerek. Ortada açılmış bir davada yok henüz. Olay yeni anlayacağınız.