Mesajı Okuyun
Old 27-02-2002, 04:20   #1
KURYE

Varsayılan Banka Ekstreleri Veya Faturalar Posta Tekelinde Midir

Sayın Hukukçu arkadaşlar,
Bildiğiniz gibi ülkemizde Mektup ve diğer gönderilerin çoğunun özel kuryelerle gönderildiğini biliyoruz.Ancak PTT bu tip firmalara dava açmaktadır.(5584 Sayılı 1950 Yılında çıkan Posta Kanununa dayanarak)
Bu kurye ve kargo şirketleri sizce yasalmıdır.Yasal diğilse 10 yıldır bu tip şirketler HANGİ YASAYA DAYANARAK Bu hizmetleri yapmaktadırlar.
Ayrıca Posta Kanununun istisna maddelerinden olan 3.maddenin 2.bendine göre göndericinin kendi iş ve ihtiyacıyla ilgili olarak beraberinde taşıdığı veya bir adamıyla gönderdiği maddeler (mektuplar ve kartlar) tekel dışındadır denilmektedir.Buna göre benim bir şirketim var şirketime ait gönderileri sadece bana hizmet vermek amacıyla başka bir şirket kurulsa ve bu şirket sadece benim şirketime ait gönderileri müşterilerime ulaştırsa bu şirket başkaca bir şirketlerin gönderilerini dağıtmasa ve aramızda yapacağımız mukaveledede bunların belirtilmesi durumunda , sadece benim şirketime ait gönderileri dağıtmak üzere kurulan bu şirket benim adamım durumundamıdır.Bunu kanun maddelerine veya emsal yargı kararlarından örneklendirme yapabilirmsiniz.
ayrıca fatura sizce mektupmudur.ptt nın dışında bir kuruluşla fatura göndermek posta kanununu ihlal edermi.?