Mesajı Okuyun
Old 22-11-2007, 15:09   #1
ISTANAZ

Varsayılan süresiz şikayet yolu

Tüketici hakem heyetine müvekkilin borçlu olmadığının tespiti ve icra takibinin iptali istemi ile başvurup karar aldık. İcra dosyası ile ilgili vezneye girecek paranın alacaklıya ödenmemesi için tüketici mahkemesinin de verdiği bir tedbir kararı var. Şimdi ben hakem heyeti kararını icra dosyasına sununca müdür yardımcısı hakem heyetinin takibin iptaline karar veremeyeceğini söyledi. Ben reddederim siz mahkemeye gidersiniz dedi. Daha sonra dosyaya baktığımda ' mahkemece verilmiş bir tedbir kararı olduğundan şimdilik bir işlem yapılmasına yer olmadığına' şeklinde bir karar vermiş. Kanunda belirtilen sınırın altında olduğu için hakem heyetinin karar vermesi zorunlu ve tarafları bağlayıcı. Tedbir kararı kalkarsa bir karar vereceğini söylüyor. Ben de tedbir kararını kaldırtmak istemiyorum. Tedbiri kaldırınca hakem heyetinin takibin iptaline karar veremediğini belirtip red kararı verecek. Alacaklı taraf tahsilat yoluna gidecek vs. Şu aşamada verilen karara karşı( bir işlem yapılmasına yer olmadığına ilişkin karar) şikayet yoluna mı gitmeliyim. Bu karara karşı süresiz şikayet yoluna başvurulabilir mi, yoksa 7 günlük süre mi uygulanır. Burada İİK 72. maddesi anlamında bir menfi tespit kararı var. Borçlu olmadığına karar verilirse takip derhal duru, karar kesinleşince icra eski hale iade edilir şeklinde hüküm var. Şu halde benim aldığım kararın hiç bir anlamı yok mu. Anlamı olmayacak sa yasada neden Tüketici Hakem heyeti zorunluluğu getirilmiş? İlgilenen arkadaşlara teşekkür ederim.