Mesajı Okuyun
Old 21-11-2007, 10:16   #1553
Av. Hatun Olguner

Eminim Sınırsız Meslektaşım bu sözleri de en az iki kez okuyacaktır.

Benim kaç kez okuduğumu hatırlamadığım ve hala bıkmadan okuduğum...

" Düşünce çatışmaları beni ne incitir,ne de alt üst eder.
Onlar yalnızca uyandırır,harekete geçirirler beni.Bana ters düşüldüğü zaman,öfkem değil,dikkatim uyanır.Bana ters düşene,beni eğitene doğru yönelir,ilerlerim. Gerçek kaygısı hepimizin ortak kaygısı olmalıdır.Gerçeği kimin elinde bulursam bayram ederim,okşar alkışlarım,ona zevkle yaklaşırım;uzaktan onun yaklaştığını görünce yenik düşmüş silahlarımı ona uzatır,teslim olurum." MONTAİGNE
--------------------------------------------------

" Hiç kimse bize düşündüğümüz ya da yaptığımız şeyin neresinin yanlış olduğunu göstermekten daha çok iyilik edemez.Eleştiriyi sevinçle karşılayan ve gereğini yerine getiren biri,buna dostluktan daha çok değer verir.Kendi konumunu koruyabilmek için eleştiriden kaçan kişi ise,gelişmemekte direniyor demektir." POPPER
----------------------------------------------------
"İNSANIN DEĞERİ GERÇEKLE YÜZ YÜZE GELEBİLME YETENEĞİYLE ANLAŞILIR" Nitzsche
-----------------------------------------------------

" Yaratılanı hoşgör,yaradandan ötürü" YUNUS EMRE

-----------------------------------------------------

" Gerçeği bulan kimse başkaları ayrı düşünüyor diye onu söylemekten çekiniyorsa,hem budala,hem alçaktır.Bir insanın - benden başka herkes yanılıyor- demesi kuşkusuz zor.Ama gerçekten herkes yanılıyorsa o ne yapsın ? DE FOE
---------------------------------------------------------

" İlişilemez diye bilinen yargılara/tabulara karşı çıkanlar ilkin düşman ilan edilip kimileyin de öldürülürler.Başkalarından ayrı düşünenlerin karşısında "skandal!" diye haykırılır. Ancak zaman geçtikçe anlaşılır ki,insanlık büyük ilerlemelerin çoğunu tarihin bir döneminde skandal yaratmayı göze alan özgür düşünürlere borçludur.Calvin,Rabelais,Voltaire,Diderot,Roussea u,Lame nais,Renan,Comte birer skandaldırlar.Niçin? Çünkü düşünce özgürlüğünün bu bekçileri,"gerçeğin gerçeği" diye adlandırılan yerleşik yargıya saldırmak yürekliliğini göstermişlerdir.İş olup bittikten sonra da şöyle denilmiştir : Saygı ve minnet skandal yaratanlara!
...
Düşüncelerin çeşitliliği ortak zenginliktir.Benim gibi düşünenler kardeşim,düşünmeyenler iki kez kardeşimdir." BAYET
--------------------------------------------------------------------

Herkes kendi gücü oranında payını alır/Eğer senin kabın az su alıyorsa denizin günahı ne ? MEVLANA
----------------------------------------------------------------------