Mesajı Okuyun
Old 19-11-2007, 13:05   #3
SINIRSIZ

Alıntı:
Yazan avangardea
işcinin işverenine "ben senin gibi uyumuyorum" demesi iş kanunu madde 25'e göre işverenin haklı feshi sebebimidir?

Benim bir müvekkilim, üstlerinden birini sarsarak 'çok üstüme geliyorsun benim ' demiş ve aynı sizin müvekkiliniz gibi işten çıkarılmıştı. Derhal işe iade davası açtım. Dava sonucunda mahkeme haklı değil geçerli nedenle fesih yapıldığına karar verdi ve bu nede işe iade talebimizi reddetti. yargıtayda da bu karar onandı. Ve biz bu sefer haklıo değil geçerli nedenle fesih yapılmış olduğundan tazminatlarımızın tarafımıza ödenmesi amacıyla bu sefer tazminat davası açtık.. Henüz karar verilmedi. fakat İş kanunumuz açık. Geçerli nedenle iş akdinin feshi halinde işçiye tazminatları ödenir. Bu sebeple bu davayı kazanacağımızı umuyorum.

Şimdi sizin davanız da mahkeme haklı neden mi geçerli neden mi ya da ikisi de mi değil... nasıl bir karar verecek bilemiyorum.. fakat sadece bu sözü söylemiş bir işçiye uyarı ya da kınama verilmesi daha uygun olurdu diye düşünüyorum..Yani bence haklı fesihe girmez. fakat geçerli fesih sayabilir belki mahkeme. Bu sebeple en azından geçerli neden olduğuna karar verip tazminatları isteyebilme yolunuzu açacaktır diye düşünüyorum.. Bence öncelikle işe iade davası açmalısınız. Kolaylıklar diliyorum.