Mesajı Okuyun
Old 16-11-2007, 10:52   #5
Zülfikar

Arkadaşlar konuyu mahkumiyet kararının ardından büroya gelir gelmez açmıştım. Sonrasında eve gittiğim için yorumlara katılamadım bunun için özür dilerim. Ayıca yardımcı olmaya çalıştığınız için de teşekkür ederim.
Konuya gelince;
Müvekkillerin vefat etmiş olan babaları için alacaklı icra takibinde bulunmuştu. Ancak borçlu vefat etmiş olduğunan doğal olarak tebliğatı bila döndü. Alacaklı daha sonra aynı senet için borçlunun mirasçıları olan müvekkillere başka bir icra dosyası ile ödeme emri emri yolladı. (Yapılan ilk takipte müvekillerin adı geçmemekte) Müvekkiller adına yapılmış olan 2. takipte ise süresinde borca itiraz ettik. Ancak (müvekkillerin de katkısıyla) dosya numarası sehven yapılmış olan ilk takibin numarası olarak yazıldı. Bu yanlışın davanın ilk duruşması sırasında itira dilekçemizdeki dosya numarasının sehven yanlış yazıldığını belirrtip x olarak düzelttilmesini talep ettiğimiz ve karşı tarafın da herhangi bir itirazı olmadığı için düzeltildiğini sanıyorduk. Zaten aklımıza başka bir şeyin gelmesi de mümkün değildi. Çünkü ilk icra takibi ile ilgili olarak müekkillere herhangi bir tebligat yapılmamıştı. Ayrıca yine ilk icra takibinde kefil tarafından da borca itiraz edilmiş ve itirazın reddedilmesi üzerine yapılan temyiz neticesinde dosya yargıtaya gönderilmişti. Yani bizim dosyamızın incelenmesi sürecinde ilk takibe ilişkin dosyanın söz konusu itiraz dosyasına girmesi de mümün değil. Ayrıca alacaklının bütün beyan ve savunmaları da yapılan 2. icra takibine ilişkindi. Buna ek olarak hiç bir duruşma tutanağında da itiraz edilen dosya numarası da geçmiyordu. Bu nedenle biz hatanın düzeltildiği hususunda gayet rahattık. İtirazın reddine ilişkin kararın tefhiminden sonra süresinde mal beyanında bulunduk. Ancak tefhimden sonra temyize gitmediğimizden karar kesinleşti.

Sonuçta mal beyanından hapis istenen icra dosyasına yapılmış lan bir itiraz olmadığını gerekçesiyle hakim mahkumiyet kararı verdi. Şu anda olayı epeyce uzun ve deaylı bir şekilde açıklayan bir itiraz hazırladık. Ama Ağır Ceza Mahkemesinin kaararının ne olacağını tam olarak kestiremiyorum.