Mesajı Okuyun
Old 13-11-2007, 23:51   #4
Av.Ergün Vardar

Alıntı:
Yazan Av. Can DOĞANEL
Vekalet ücreti vekil lehine değil, taraflar lehine hükmolunur. Bu ücreti vekille veya asaleten tahsil hakkı belediyenindir ve dilediğine kullandırır. .
Vekalet ücretinin vekil veya asile aidiyeti konusunda sanırım bir duraklama söz konusu değildir.Önceki vekil davayı neticelendirmiş,Belediye başka bir vekille sözleşme yapmıştır.Kanaatimce yeni vekilin,önceki vekilin neticelendirdiği davada herhangi bir mesleki emeği söz konsu değildir.Belediye vekalet ücretini tahsil hakkını dilediğini kullandırır.Uygulamada vekalet ücretini vekil bulunanların tahsil ettiği bir gerçektir.Burada ben olsaydım önceki meslektaşa Mahkemenin taktir ettiği vekalet ücretinin ödenmesinin doğru olacağını belirtirdim.Meslektaşlar arasında bu konuyu hallederdim.Belediyeye vekalet ücretini tahsil hakkını dilediğine kullandırırsın gibi bir yaklaşımda bulunulduğunda muhtemelen tercihi yeni vekilinden yana olacaktır.Hatta bunu yeni vekil tahsil etmek durumunda kalsa bile etik olarak meslektaşa bunu ödemeyi teklif ederdim.