Mesajı Okuyun
Old 26-10-2007, 11:59   #1
av. mustafa

Varsayılan dolandırcılık suçu ve bekletici mesele

merhaba iyi günler. Müvekkilim laminat parke döşeme ve satım işleri ile uğraşan bir şahıstır. Bir gün müvekkilimin işyerine kendisini daha önceden tanımış olduğu O ve yanında İ gelmiştir. İ kendi işyerine laminan döşemesi için müvekkilimin arkadaşı O ile anlaşmıştır. Ancak O nun dükkanı olmaması nedeniyle işin ücret kısmını kredi kartı ile ödeyecek olan İ bunu gerçeleştirememekte ve müvekkilimin pos makınasından odemenın yapılmasını talep etmişlerdir. Müvekkilim de O yu tanıdıgı ıiçin onu kıramamış ve de İ ye ait krdei kartını kendi pos makinasından geçirmiştir. Aradan 3 gün sonra müvekkilin arkadaşı O müvekkilimden kredi kartınde geçlmiş olan ücreti istemiş müvekkilim de söz konusu ücreti ona vermiştir. Aradan 3 ay sonra İ müvekkilime gelmiş ve O nun hiç bir iş yapmadığını o yüzden ödemiş olduğu paranın kendisine iade edilmesini talep etmiştir. Müvekkilim de kendisini iş ile bağlantısının olmadığpını o yüzden ödeme yapmayacğını bildirmiştir. İ müvekkilime karşı dava açmıştır. Öncelikle benim sorum şu olacak arkadaşalar..
1- Ben bu şahıslar hakkında İ ve O hakkında dolandırıcılıktan suç duyurusnda bulunmayı düşünüyorum. Açtığım ceza davasının hukuk davasında bekletici mesele yapmayı düşünüyorum..Sizce mantıklı bir çözüm yolu mu?
2- Ceza davasını bekletici mesele yapabilir miyim?
cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..