Mesajı Okuyun
Old 24-10-2007, 12:47   #1
Av.Hatice Sarıbardak

Varsayılan MBB alacak miktarının düşük olaması sebebiyle verilen beraat kararları.

Açtığımız MBB davasında hakim miktarın asgari ücretin altında her zaman hacze kabil bir bedele ilişkin olduğu gerekçesi ile beraat kararı verdi.Karara bu gün itiraz ettim.Gerekçe olarak 5358 sayılı yasanın 337. maddesinde" borçlunun haczi kabil mallarını alacaklının bildiği veya bilmesi lazım geldiği taktirde"ibaresinin kaldırılmış olduğunu,miktar ne olursa olsun yasal unsurları varsa suçun tekemmül edeceğini belirttim. Elimdeki Yargıtay'ın 16. H.D 2007/1378 E.2007/2027 K.29/05/2007 tarihli kararı mevcut.Yargıtay oybirliği ile verdiği kararda;
Yerel Mahkemenin disiplin hapsine ilişkin kararını “Takibe konu alacak miktarının asgari ücretin altında olduğu,bu bedelin ekonomik koşullar gözetildiğinde olağan yaşamın sürdürülebilmesi için her kişinin üzerinde bulunması mümkün bir bedel olduğu” gerekçesiyle kaldırarak sanıklar hakkındaki davanın tüm neticeleri ile düşürülmesine ilişkin Ağır Ceza Mahkemesi’nce verilen kararı kanun yararına bozmuştur.
İtirazıma ilgili kararı da ekledim. Ağır ceza ne karar verir bilemiyorum.Elinizdeki benzer kararları paylaşırsanız sevinirim.Teşekkürler...