Mesajı Okuyun
Old 23-10-2007, 08:20   #2
Envanter

Sayın SNOW
"Bir kere bir hakime teknik bir konuyu bir türlü anlatamamıştım."
Hepimiz Türkçe konuşuyoruz bazen anlaşamadığımız noktalarımız olabiliyor günlük hayat içinde. Hepimizde aynı şeylere inanıyor olsakta karşımızdaki kişinin frekansına uygun değildir izahımız. Şimdilerde bazı anneler genç evlatlarına "çocuğum beni anlamıyor ne yapmalıyım" diye soruyorlar. Çocuğunuz sizi anlamıyorsa siz onu anlamaya çalışın.(http://forum.doktorsitesi.com/index.php?topic=124.0 )
Tabii bu yalnızca basit bir örnek. Tv programlarında knnuşulan Türkçe olduğu gibi oradaki program konuklarının inandıkları ve anlatmak istedikleri şeyler genelde hep aynı fakat bir türlü o sohbeti raya oturtamıyorlar. Hummalı bir tartışma içindeler.(zaten raya otursaydı izleyici toplamazdı)
Gelelim hakimle olan iletişiminize: hakim mutlaka sizin anlatmak istediğiniz herneyse onu anlamaya muktedir bir insandır. Siz anlatamamışsanız durum biraz farklı. İzah yeteneğiniz hakimin bakış tarzına uymuyor demek ki.Ths'de anlatılan konu genelde anlaşılıyor bana göre. Bir takım pürüzler mutlaka olacaktır. Genelde anlatmak ve anlamak kişinin psikolojisini ilgilendiren bir husus bana göre. Olaya yada kavrama olan bakış tarzımız farklı olsada sonuç genelde aynı oluyor. Sorunda zaten sonuçta değilde olaya bakış açımızın karşımızdaki şahsın kabul etmesi bizimde karşımızdakinin olaya bakış tarzını anlamamız gerek. Anlatmak ve anlamak denen hususun özü budur bence.
Karşımızdakinin kapasitesi düşük olsada bir anlayış tarzı mutlaka vardır. eğer kapasite yüksekse yine bir farklı anlayış tarzı vardır. Umarım anlatmak istediğinizi doğru anlamış ve anlatmak istediğimi doğru anlatabilmişimdir. saygılarımla.