Mesajı Okuyun
Old 07-05-2004, 21:21   #1
Av. Adil Giray ÇELİK

Varsayılan Bir İdam Gecesinde Av. Çelenk

6 Mayıs 1972 gecesi saat 1.25 ile 3.25 arası hiç biri henüz otuz yaşına gelmemiş Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, Ankara Merkez Cezaevi’nde idam edilirler.

Avukat Halit Çelenk diğer meslektaşları ile birlikte davanın başından itibaren Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan’ın vekilleri olarak görev almıştır. İnfaz gecesi haber verirler.

Avukat Çelenk o geceyi anlatmaya şöyle başar;
“6 Mayıs 1972. Saat 0.30 Beşevler’deki evimin kapısı çalınıyor. Eşim Şekibe ile birlikte kapıyı açıyoruz. Kapının önünde sivil emniyet görevlisi oldukları her hallerinden anlaşılan iki kişi duruyor. Birisi telaşlı bir sesle soruyor:
Avukat Halit Çelenk siz misiniz?
Evet.
Ankara Savcısı Fazıl Bey sizi bekliyor.
Geliyorum.
İnfazda bulunmak üzere çağrıldığımı hemen anlıyorum.”

Yusuf Aslan infazına birkaç dakika kala avukatlarına olan duygularını şöyle ifade ediyor.
“Bu saatte bizim için sizler de yoruldunuz. Bizim için çok çalıştınız. Hepsi için teşekkür ederiz....”

Sanırız, idam cezası ile yargılanan müvekkillerini kurtaramamanın verdiği çaresizlik ile kıvranan avukatlara bundan anlamlı bir teşekkür olamazdı....

Sağlık sorunu ile savaşan 56 yıl savunma mesleğini onurla yapan meslek ustamız Avukat Halit Çelenk’i saygıyla selamlıyor, kendisine acil şifalar diliyorum.