Mesajı Okuyun
Old 07-05-2004, 21:06   #5
eylem

tartışmaya ilişkin ifadeleri şöyle bir değerlendirdim, ve yine bana yanılmadığımı gösterecek bir dolu ifadeyi bir arada görmekte gecikmedim.

siz ve diğer müstakbel meslektaşlarımın özel üniversitelerle alıp veremediklerinin ne olduğunu inanın çok merak ediyorum. bir sınıf yaratıp dışlamaksa amaç bu dediklerinizde oldukça haklısınız zira para verdik ve hatta çalışmadık hiç bir emek vermeden o diplomayı elimize sıkıştırıverdiler ve barolardan teşekkül etmiş bulunan bu debi deryanın içine baldırı çıplak saksısı boş bir avuç hukukçu olarak attık kendimizi!!!! eğer buysa ifade etmeye çalıştığınız size gülerim ve hatta güleriz.

şunu peşinen hatırlatmakta yarar görüyorum " bu enflasyon biz yokken de vardı" ünlü bir ata sözü bu durumu, yanlış hatırlamıyorsam şöyle ifade etmektedir "deve kendi hörgücünü görmezmiş" unutmayın sayın devlet üniversitesi mezunu arkadaşlarım, bize miras kalan bir avukat kimliği var. Bunun başlıca sorumluları sizlersiniz zira tüm toplumca ifade edilen, bir nevi sahtekarla eş değer bir sıfata sırf hukuk fakültesi mezunu olduğumuz için sahip olmaktayız.

özel üniversite adı verdiğiniz kurumlar yaklaşık 6 yıllık bir geçmişe sahipler ve sizinde ifade ettiğiniz gibi devlet üniversitelerinin en iyi hocalarını yüksek transfer ücretleri ödeyerek (yani insanlara hakkı olan bedeli ödeyerek) en iyi eğitimi vermek amacı ile bir araya getirmeye çalışmaktadırlar, bunun yanında daha küçük sınıflarda daha az kontenjanla en üst seviyede eğitime ulaşmayı amaçlamaktadırlar. Daha da ileri giderek ingilizce eğitim konusunda ciddi çalışmalar yapmaktadırlar. Bazı konularda sizin haklılığınızı açıkcası görmezden gelemiyorum bir kısım özel üniversiteler bahsettiğiniz gibi puansız hatta direkt parayı veren düdüğü çalar mantığıyla ticarethane gibi çalışmaktadır. Fikrimce bu tür üniversiteler ya devamlılık kazanamayacaklar yahutta bu düzende devam edemeyeceklerdir. Fakat bu durumu genellemek ve bir çok insanı bu kategorinin içine sokmak başlı başına bir hatadır ama mesleğimizdeki enflasyon açısından değerlendirdiğimizde bu enflasyondaki yerimiz oldukça düşük çünkü örnek vermek gerekirse benim üniversitem benimle birlikte 90 kişi mezun etti. Fakat Ankara Üniversitesi'nin anfisini dolduran öğrenciler 1000 rakamına ulaşmaktadır. Bir de bu rakamı mezunlarla oranlarsanız enflasyonun asıl kaynağının devlet üniversiteleri olduğunu sizde göreceksiniz.

Açıkcası kendi adıma konuşmam gerekirse hakkımla kazandığım bu üniversiteyi, hakkımla da bitirmiş bulunuyorum. Aldığım puanın hiç de azımsanmayacak bir puan olduğunu biliyorum yapmam gerekenin sadece biraz daha fazla matematik sorusu olduğu açıktır. Bir gerçek daha var ki o da hukuk fakültesinin öyle üst seviyede bir matematik bilgisini gerektirmediğidir ve bu yönümle diğer meslek arkadaşlarımdan geride kaldığıma inanmıyorum. Bu sebeple ben ve benim gibi hatta benden daha iyi durumda olan diğer özel üniversite mezunu arakadaşlarımı bu şekilde tahkir etme çabasından bir adım geri durmanız size en çok yakışanıdır çünkü kendi kusurlarınızın hepsini bize yükleyemezsiniz!! vicdan bunu kabul etmeyecektir.

özel üniversitelerle uğraşmaktansa esas soruya yani bu enflasyonun çözümüne yönelmeyi daha doğru buluyorum zira kötü olan başarısız olan bu işten ekmek yiyemez. tutunmak isteyen başarısını ispat edecek bir alan bulacaktır kendine.

benim bu konudaki fikrim farklı hukuk bürolarının tek kişiden teşekkülüne bir engel konulmalı ve gerçekten her türlü hukuki soruna yetişir miktarda hukukçudan mütevellit olması sağlanmalıdır. hukukun alanları belirlenmeli ve her büroda her türlü soruna yanıt verecek biri bulunmalı her ne kadar herkes avukat sıfatının önüne yok ceza avukatıyım yok icra avukatıyım şeklinde sıfatlar eklemiş olsada bunun hiç bir legal yanı bulunmamaktadır. kimse bu şekilde insanların hak arama hürriyetine sınır koyma hakkına sahip değildir. bu şekliyle değerlendirildiğinde kimse başarısına ve bilgisine güvenmediği bir avukatla bir arada çalışmak istemeyecektir ve hak eden hak ettiği yerde olacaktır. iş böyle olunca avukat sayısından değil büro sayısından şikayetçi olunur hale gelecektir muhtemelen ama şu bir gerçek bu meslek için bir ihtisas sahası oluşturmak şart oldu dahası stajın tam manasıyla verimli olduğuna inanmıyorum. daha uzun süreli ve belli bir ücret karşılığı yapılması gerektiği inancındayım çünkü hiç bir şeyi tam manasıyla öğrenmemiş bir pratisyeni by-pass ameliyatına sokmaktan farksız bana göre bu uygulama.. neyse bu konuda söylenecek çok şey var sanırım benden bu kadar.