Mesajı Okuyun
Old 12-10-2007, 01:39   #16
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Türk Hukuk Sitesi Forum Alanları > Hukuk Forumları > Meslektaşların Soruları > Kooper

Sn. Yavuz.

Burada ilginç bir yorum farkı ortaya çıkıyor.

Şimdi borçlu vatandaş koop üyesi. Malvarlığına dahil bir hak var. Bunu istifa ederek paraya çevirebiliyor, kooperatif bu kişiyi çıkararak bu hakkı paraya çevirebiliyor, borçlu hisseyi devredip paraya çevirebiliyor, alacaklı haczedip çeviremiyor?

Bu hakkaniyete uygun mudur? Hukukun kelime anlamı haklardır. Burada hukuk bu yorumla hangi hakkı korumaktadır?

Burada karşımıza çıkan sorunlardan birisi üyeliğin haczedilip haczedilemeyeceği. Yargıtay bunu kabul etmiyor. Bunu anlarım. Sonuçta kooperatif belli amaçları gerçekleştirmek için kurulmuş bir birlik. Bu çerçevede kişisel özellikler de önem taşıyabilir. İhale ile sattığınız hisseyi alan kişiyi kooperatifin üye olarak kabulüne kooperatifi zorlayamazsınız.

Burada ifadeler önem kazanıyor. Üyelik kişisel bir hak/durumdur. Bu doğru. Peki benim bu üyenin İİK 89 gereğince üyelikten doğan hak ve alacaklarını haczetmeme engel bir durum var mı?

Bence yok.

Burada üyeliği haczetmiyorum. Üyelikten doğan hak ve alacakları haczediyorum.

Kooperatifin de bu hak ve alacakları devretmemesi/veya uyararak devretmesi gerekir.

Ben 89 gereğince kooperatif nezdindeki hak ve alacakların haczedilebileceğini, bunların (gerekirse hakim müdahalesi ile) paraya çevrilebileceğini, bu yoldaki bir yorumun sisteme daha uygun olduğunu düşünüyorum.

Dediğim gibi sadece bir yorum.

Saygılar