Mesajı Okuyun
Old 11-10-2007, 21:25   #14
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Türk Hukuk Sitesi Forum Alanları > Hukuk Forumları > Meslektaşların Soruları > Kooper

Sayın arkadaşlar;

Benim buradaki önerimin temeli 17. maddeden kaynaklanmaktadır.

17. Madde çıkan veya çıkarılan ortağın payının nasıl tasfiye edileceğini açıklamaktadır.

Evde olduğum için kaynaklara ulaşmak olanağından yoksunum ancak 17. maddenin düzenlenme şekli ORTAKLIĞA AİT BİR HİSSENİN TASFİYESİ olarak algılanabilir.

Bu çerçevede:
Tasfiye payının haczi mümkün, bu tasfiye için kooperatifin dağılmasının beklenmesi gerekmediği, 17. madde doğrultusunda hissenin tasfiyesinin istenmesinin olabileceği veya zorlanabileceği kanısındayım.

Benzer yöntemler iştirak halindeki mülkiyet/müşterek mülkiyet çevirilmesinde hakim kararı ile alınan yetkiye benzetilebilir. Burada malvarlığına ilişkin bir değer var. Bu değerin tasfiyesi mümkün. (Çıkma ve çıkarılma halinde mümkün ise haciz ile neden olmasın)

Ben tartışmada Yargıtayın verdiği kararlardaki tasfiye payı kavramının kooperatifin tasfiyesinin beklenmesi şeklinde algılandığını, ancak yukarıda belirttiğim nedenlerle kooperatif tasfiye edilmeden de ortağın payının tasfiye edilebileceğini düşünüyorum.

Önceden de söylediğim gibi uygulamada rastlamadım. Ama böyle bir yoruma engel bir şey de aklıma gelmiyor. Yanılıyorsam uyarırsanız sevinirim.

aygılar.