Mesajı Okuyun
Old 11-10-2007, 13:13   #11
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Esasen benim de yapmam gereken bu devri tanımak ve hacizle devrin yadsınmasına karşı durmak (bunun için yeterli kanıt dosyada var) ve kooperatif ve/veya devralan 3.kişi üzerine düşmek. Yöntem sorunu yaşıyorum. Ama öncelikle dediğiniz iki kavramla uğraşayım, belki oradan yolu bulmak mümkün olur.

Yapacağınız bu hamle de pratikte işinize yaramayacak.3 üncü kişinin ,
ortaklık payını üzerindeki hacizle birlikte aldığını mahkemeye kabul ettirdiğinizi varsayalım. Yine başa dönmeyecek misiniz? Yani Yargıtay'a göre sadece faiz ve gelir farkıyla tasfiye payına haciz koyabiliyorsunuz. Konut yapı kooperatifinde faiz ve gelir farkı nereden olur bilemiyorum(Bence olmaz). Tasfiye payına gidebilmek için ise kooperatifin ferdileşmeye geçmesini veya başka bir nedenle tasfiye olmasını bekleyeceksiniz. Yani sonuç ulaşmak istediğiniz amaca uygun olmayacak.

Alıntı:
3.kişi kooperatif kaydındaki kar/tasfiye haczine rağmen payı devralmışsa, yahut kooperatif ben 3.kişiye bundan sözetmiştim diyerek aşamalarda sorumlu tutulmamak için yan çizer ve 3.kişiyi ortada bırakırsa, bu durumda 3.kişiyi iyiniyetli kabul edemeyecek ve onun sorumluluğuna gideceğiz (ASIL SORU/N: Hangi yöntem ve hukuki prosedür ile?)

Bence yapmanız gereken (aciz vesikası varsa) İİK 277'de düzenlenen tasarrufun iptali veya B.K. 18 de düzenlenen muvaaza müesseselerinden; işinize daha çok yarayanı seçip uygulamak. hemen belirteyim, bunlar da kesin çözüm olmayacak. Ama ehven-i şer diyebiliriz.

Alıntı:
Son olarak hisse haczinin engellenmesi ve kar/tasfiye haczi şeklinde atıl, kullanılmayan, hantal ve işlevsiz bir düzenlemenin ivedi değiştirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Ben bu hükümden önce, ortaklık payının ancak noter senediyle el değiştirilebileceği yönünde bir değişikliğe gidilmesini talep ediyorum. Yargıtay, 1980 yılına kadar noter senediyle ortaklık payının devir edilebileceğini hüküm altına alırken; daha sonra harici sözleşme ve yönetim kurulunun onayını yeterli bulmuştur.

Uygulamada bizim de başımızdan geçen olay gibi; siz haciz yazınızı bugünkü tarih itibariyle kooperatife tebliğ ettiriyorsunuz. Gelen cevabi yazıda dünkü tarih itibariyle ortaklık payının devredildiği bildirilmektedir. Yapılacak değişiklikle hiç olmazsa bariz muvazaalı işlemler iptal edilebilir.

Devam edebilirim.

Saygılarımla