Mesajı Okuyun
Old 10-10-2007, 11:14   #2
Av.Y.Selim ÜSTÜN

1- Geçmişte alınıp geri ödenen yada elden alının borçlarla ilgili mahkeme hüküm vermez.
2- Kredi kartı borçlarından bireysel nitelikli borçlarla ilgili mahkeme hüküm vermez ama ev için kredi kartından para çekildiyse veya ev eşyası tarzı ortak kullanım eşyaları hakkında mahkeme hüküm altına alarak diğer tarafın borcun yarısından sorumlu olacağını söyleyebilir. Ama bu bankayı bağlamaz ancak karşı tarafla sizin aranızdaki iç ilişkiyi düzenler ( Tabi bilhassa eşya alındıysa eşyaların paylaşıldığınıda ispat etmeniz gerekir )
3- Evet ev kredisinin borcu bitmediyse nasıl haktan %50 liik (tabi bu oran kusura göre arttırılıp azaltılabiliyo)bir payı olacaksa kalan borçtanda aynı oranda sorumluluğu olacaktır. Fakat tekrar ediyorum bu 3. kişiyi bağlamaz iç ilişkidir. Yani kalan borcun yarısını ödeyerek müvekkiliniz borcundan kurtulamaz ancak ödeyip rücu edebilir.

Ben olsaydım buna hiç girmez, eğer aile konutu şerhi koyulmadıysa, gayr-ı menkulü sattırır, ipotek borcunu kapatır geri kalan paranın yarısınıda bir vadeli hesaba depo ettirip mahkemeye durumu bildirirdim..

Saygılarımla..