Mesajı Okuyun
Old 10-10-2007, 09:23   #5
Av.EErdem

Bence Barolar Birliği önce avukatların hakkınız savunsun da sonra adliye personeline sıra gelsin. Açıkçası bulunduğum yerdeki ve İstanbul'daki icra dairelerinden yana öyle dertliyim ki, ''ne olacak bu icra dairelerinin durumu'' başlığını görünce, buralardaki yolsuzluklardan ve hukuksuzluklardan bahsedildiğini ve çözüm arandığını sandım. Lütfen üzerinize alınmayın Sayın Süleyman Zengin Bey. Sizin dile getirdikleriniz gerçekten büyük sıkıntı ve benim de genelleme yapmam çok yanlış biliyorum. Ama büyük şehirlerde bu personel sorunu şu şekilde çözülüyor. Arşivden dosya çıkacaksa ve arşiv görevlisi yoksa, herhangi bir odacıyı çağırıp avukattan uygun bir ücret isteniyor. Yine personel yetersizse ve haciz sırası bekleyen avukatlar varsa, dışarıdan gelen bile olsa en münasip ödemeyi yapanın dosyası öne alınıyor ve diğerleri bekletiliyor. Ayrıca birçok icra dairesinde, bizzat personel, sayının artmasını istemiyor, çünkü personel sayısı arttıkça pastadaki dilim küçülüyor. Aylık belli kotanın üstündeki yollukların havuza aktarılması sebebiyle, personel yetersizliğinden değil aç gözlülükten ve diğer personel bu paradan yararlanmasın fesatlığından, kota dolduysa artık hacze falan çıkılmıyor. Ya da her memur bir taksi şoförüyle anlaşıyor, haciz mahalli adliyeye 2-3 dakikalık mesafede bile olsa fahiş bir ücret belirleniyor, bu para avukattan elden talep ediliyor. Verilen fahiş ücret dosyaya 10-20 YTL olarak yansıyor. Daha anlatılacak çok şey var ve sanıyorum bu gibi nedenlerle yaşın yanında kuru da yanıyor ve avukatların bir çoğu İcra Dairelerine daha fazla iyilik yapmak istemiyor.