Mesajı Okuyun
Old 09-10-2007, 12:48   #1
Av.Cengiz Aladağ

Varsayılan Yanlış kente giden tebligat

Mal beyanında bulunmamak şikayetine ilişkin bir dilekçeyi Yalova İcra Mahkemesi aracılığı ile Kocaeli Nöbetçi İcra Mahkemesi'ne gönderdim. Uzun süre duruşma günü gelmeyince THS admininin son harikası "Adliyeye Gidiyorum Projesi" çerçevesinde bir meslektaşımdan yardım istedim. Öğrendim ki dilekçem Kocaeli Adiyesi'ne hiç ulaşmamış! Bunun üzerine listeden dilekçemin PTT'ye verildiği barkod numarası ile http://www.ptt.gov.tr/tr/interaktif/kayitliposta.html adresinden sorgulama yaptım. Ne göreyim; dilekçem İzmit-İzmir karışıklığı sonucu önce İzmir'e sevk edilmiş, oradan da her nedense Kuşadası'na.

Dilekçemin gitmesi gereken yere sevk edilmesi için nereye başvurulmalıdır? Doğrudan PTT'ye başvurulabilir mi, yoksa "gönderen" İcra Mahkemesi olarak göründüğü için, başvuruyu Mahkeme mi yapmalıdır? (Ben şimdilik sadece PTT'ye e-posta ile başvurdum) Böyle bir durumda hak kaybına uğramamız halinde (örneğin mal beyanında bulunmamak suçundan dolayı şikayet zamanaşımının ya da dava zamanaşımının dolması gibi) ne yapılabilir? Benzer durumla karşılaşmış meslektaşlarımız varsa, sorunu nasıl çözdüler?

Yanıtlara şimdiden teşekkür ederim.