Mesajı Okuyun
Old 05-10-2007, 14:51   #14
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan nur26
İkinci ihtarnameyi keşide etmeden direk takibe başlamak mümkün ise ihtarnameyi keşide etmeyi düşünmüyoruz.

Cevap veriyorum:

Alıntı:
İki haklı ihtardan tahliye mümkün değildir.

Sözleşmedeki muacceliyet şartı sizi bağlar.

Konratta, muacceliyet şartı varsa iki haklı ihtar nedeniyle tahliye davası açmanız mümkün değildir. Yargıtay'ın bir çok kararında belirlendiği üzere; kiracı 1 kira aylığını ödemezse işleyecek kiralar da muaccel hale gelmiş olacaktır. Dolayısıyla ilk ihtarnamede temerrüde düşürdüğünüz borçlu-kiracıyı; ikinci ihtarnameyle bir daha temerrüde düşürmeniz mümkün değildir.

Sayın hırs ve benim cevabımı yeterli görmeyerek sorularınıza devam ettiğinize göre sanırım kafanız hala net değil...O zaman kira borcunu zamamında ödemeyen kiracıya karşı kiralayanın seçimlik haklarını yazalım:

1- 30 gün süre tanıyarak ve aktin feshi ile tahliye iradesini de bildirerek; ihtarname keşide etmek...Bu durumda 30 günlük süre zarfında kira alacağı ödenmezse, sulh hukuk mahkemesine temerrüt nedeniyle tahliye davası açmak...

2- 30 gün süre tanıyarak ve aktin feshi ile tahliye iradesini de bildirerek; ihtarlı ödeme emri göndermek(Örnek No:13). Bu durumda da 30 günlük süre zarfında kira alacağı ödenmezse(veya sadece borca itiraz edilirse);
icra mahkemesine müracaatla temerrüt nedeniyle tahliye (itiraz varsa itirazın kaldırılması ve tahliye)talep etmek...

İcra takibi ve devamında icra mahkemesinde dava açmak, süreci kısaltmak bakımından daha uygundur. Çünkü dar yetkili olduğu için, (borca itiraz varsa da) davalı-borçludan ödemeye ait iddiasını yazılı olarak kanıtlaması istenecektir. En fazla 2 duruşmada tahliye kararı çıkmaktadır.

Umarım yeterli olmuştur.

Saygılarımla

Sonradan Eklenen Not: Sayın Av.Hakan Çırak'ın yanıtı okunmadan yazılmıştır. Yzdıklarına katılıyorum. Ancak ikinci seçenek bakımından kendi yazdıklarımı silmiyorum