Mesajı Okuyun
Old 04-10-2007, 21:43   #10
Yücel Kocabaş

Ben şahsen yukarıda yukarıda verdiğim bilgilere göre , davada olumlu sonuç alma şansını az görüyorum.
Bununla beraber Prof. Ertaş'ta değinmiş TMK 730 md. dava açacak kişiye ayni ,şahsi , sınırlı ayni hak sahibi olma diye bir koşul ortaya koymamış " zarar gören veya zarar tehlikesi ile karşılaşan kimse " diyor. Başka özellik aramıyor. Olaya uygulanacak 740 md. " komşunun arazisine taşarak zarar veren kök ve dallar " diyor. Sadece komşuluk özelliğini ortaya koyuyor. Başka koşul aramıyor. Günümüzdeki çevre sorunları ayni şahsi hak sahibi olsun olmasın olaydan etkilenen herkezi bu gibi davaları açmaya haklı kılabiliyor. Örneğin ben hakimliğim sırasında şehrin ortasındaki çimento fabrikasının yaptığı çevre kirliliğinden ötürü kentte yaşayan herkezin komşuluk hukukuna göre dava hakkının bulunduğunu bir kararımda savunmuştum. Fakat dava sonuçta başka nedenle ret edildiğinden bu nokta üzerinde yargıtayca durulmamış ve karar onanmıştı.
Fakat yukarıdaki bilemsel görüşler böyle bir sınırlamayı öngörmekte. Ümidinizi kırmak istemem . Bu gerekçelerle belki bir sonuç alınabilir.
Saygılarımla.