Mesajı Okuyun
Old 02-10-2007, 22:06   #21
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Avukatlık yasasında Baro Yönetim Kurulunun başlıca görevlerini düzenleyen 95. maddesinin 1.fıkrasında sayılan ilk görev :

"1. Avukatlık onurunun ve meslek düzeninin korunmasını, meslekin adalet amaçlarına uygun olarak bağlılık ve onurla yapılmasını sağlamak,"

Ama elbette sayın Ergin'in de dediği gibi, yönetim kurulunun başlıca 1. görevini aksatıyor olduğundan yakınabilmek için, önce kendimizi denetlememiz gerekiyor.

Akabinde şu düşünce de akla geliyor: x avukat yalnızca karşı vekalet ücreti ile ve Av.K.nun ücreti düzenleyen maddesinin son fıkrasını hiçe sayarak çalışıyor ise, elbette "her aklı başında müvekkil" yahut "her hesap bilen müvekkil", x avukatla çalışmayı tercih edecektir. Yasal olanda direten de, yel değirmenlerine kızıp duracaktır. Sonra?

Bu aşamada meslektaşların birbirini şikayet etmesini beklemek, şikayet üzerine işlem yapmak, meslektaşları karşı karşıya getirmek anlamına gelir ki, bu noktada da yine yönetim kurulunun 95/1'deki görevini anımsamakta fayda var. Kişisel olarak, tarifenin altında ücretle çalışmayı kabul etmem, ama tarifenin altında çalışanı da "ben" şikayet etmek istemem. Bu kişi hiç tanımadığım biri de olsa. İsterim ki, bizi temsil edenler, meslek düzenini, avukatlık mesleğinin onurunu korumak için , yani yasal ödevlerini yerine getirmek için çalışsınlar.

Yolu nedir derseniz, bilmiyorum. Ama muhbirliğin de, haklı da olsanız, meslek onurunu zedeleyeceğini düşünüyorum.