Mesajı Okuyun
Old 02-10-2007, 15:44   #19
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
-Sadece karşıdan alsanız?
-Karşıdan da alacağız, ama sizden de almak zorundayız.
-Ama burdaki avukatımızla (İzmir'i kastediyor) sadece karşı vekalet ile çalışıyoruz?
-O zaman siz onunla çalışmaya devam edin!

Alıntı:
Yazan avangardea

Bence bütün barolar bu durumla özel olarak ilgilenmeli ve sıkı bir denetim mekanızması oluşturmalıdır. Bu şekilde avukatlık mesleğinin itibarının düzeleceğini düşünüyorum.

Sayın avangardea,

Kırılabilirsiniz diye yazmak istemedim ama bu son yazdıklarınızdan sonra beni mecbur ettiniz. Avukatlık mesleğinin itibarının düzelmesini barolara ihale etmek yerine, bizler kendimize çeki düzen versek daha iyi olmaz mı?

Şehper Hanım'ın örneğinde sadece karşı vekalet ücretine avukatlık yapan birisi var...Siz kendisini ayıplıyorsunuz. Ancak siz de asgari ücret tarifesi altında (% 5) vekalet ücreti alarak, meslek etiğine aykırı davranıyorsunuz. Açıkça haksız rekabet yapıyorsunuz. Yukarıdaki mesajlarda disiplin suçu işlediğiniz açıklanmış ama siz sorunuza devam ediyorsunuz. Baro ne yapsın? Şikayet edilirseniz disiplin cezası verilecektir.

Siz tarifenin altında %5 alırsanız, bir başka avukat da karşı vekalet ücretine çalışabilir. Neticede iki seçenek de disiplin suçunu oluşturur.

Avukatlar emeğini hiçe sayarak, hak ettikleri ücretleri almaktan vaz geçerlerse; müvekkiller onları kullanmaya devam edeceklerdir. Ancak şuna da dikkat etmenizi isterim. Bu tür (avukatın emeğine saygı göstermeyip, sinekten yağ çıkaran) müvekkiller hep başa dert olmuştur. Sizin örneğinizde olduğu gibi en çok azilnameyi onlar keşide ederler. Baroya en çok onlar şikayet ederler.

Bu yazıyı Forum Yöneticisi sıfatıyla değil; sade bir hukukçu sıfatıyla yazdım.

Saygılarımla