Mesajı Okuyun
Old 28-09-2007, 19:56   #1
avukat2007

Önemli Limited Şirketin İşlettiği Bir İşletmeye Şirket Ortağı Olmadan Ortak Olunur Mu?

Merhaba,
Devlet memuru müvekkilim , bir limited şirketin işletmekte olduğu gece klübüne ortak olmak istiyor. Sizden öğrenmek istediğim;
1) limited şirketin işletmekte olduğu bir gece klübünde, müvekkilimin şirket ortağı olmadan, pay sahibi olması mümkün müdür? Ben bu hukuki duruma bir isim veremedim.
2) Böyle bir ortaklığın olabileceğini düşünürsek, bu durumun hukuki adı nedir. Elinizde bu duruma uygun düşen bir sözleşme var mı? Bu sözleşmenin noter önünde mi yapılması gerekir? Araştırırken "hususi şirketin gizli ortağı" şeklinde bir terimle karşılaştım bu ne demektir.
2) Müvekkilim devlet memuru, devlet memurları sermaye şirketlerine üye olabiliyorlar? ancak Yukarıda anlattığım durum için de müvekkilimin gece klübünde pay sahibi olması mümkün olur mu?
3) Mümkün olmaz ise 17 yaşındaki oğlunu işletme hissedarı yapmasının huhuki sonuçları nelerdir?
Arkadaşlar, üniversitedeki pratik çalışmaları gibi oldu farkındayım ama, yeterli araştırma yapacak vaktim yok
Şimdiden teşekkür ederim. Sevgiler...