Mesajı Okuyun
Old 23-09-2007, 14:32   #1080
Admin

Sayın Olguner,
Alıntı:
Yazan Av. Hatun Olguner
En etkin ve etkili yorum ve yönlendirme ise,Admin"den geldi : Kırılmama hiç bir anlam veremediğini,anlamasının mümkün olmadığını,kusuruna bakmamamı ve kendisinin daha ağır hakarete uğrasa bile,gülüp geçtiğini",benim de öyle yapmam gerektiğini,kırgınlığımı anlamsız bulduğunu söyledi.Ben hala kırın mırın edince de epey kızdı ve öfkelendirmişim ki,o da biraz kırıcı bir iki laf etti. Tüm bunları,benim de öfkem dinince birarada değerlendirdim : Bir kırıcı sözü gerçekten abartmış olduğumu,Admin"i çileden çıkardığımı,
Çileden çıkmadığım gibi, kızmam ya da öfkelenmem de söz konusu değildi. Ben pek kolay kolay çileden çıkmam zaten o nedenle içiniz rahat olsun. Sözlerimin de kırıcı olduğunun farkında değilim, sadece sitedeki meşguliyetim gereği özel mesajlara genellikle hızlı yanıt yazma zorunluluğuma verip affediniz.

Size vermek istediğim mesaj aslında belki de internet forum kültürünün (ve bu bağlamda THS'nin de!) ilk kuralıydı: 15.000 kişilik bir sitede herkesi sevemezsiniz, herkesle anlaşamazsınız, herkesle iletişim kuramazsınız. Keza aynı şeyler diğer üyeler için de geçerli: onların da hepsi sizi sevemez, anlaşamaz, sizinle iletişim kuramaz. Nasıl ki, bir avukat meslektaşınızla anlaşamamanız sizin için Baro'dan ayrılma nedeni olmuyorsa, bir THS üyesiyle (ve hatta yöneticisiyle!) anlaşamamanız, ona ısınamamanız ve hatta kavga etmeniz de, THS'den ayrılma nedeni olmamalı.

THS ve bu yoğunluktaki forum bazlı diğer siteler, çok kalabalık ve kozmopolit topluluklardır ve üyelerin iyi ya da kötü davranışları topluluğa kolayca mal edilmemeli, üyenin bireysel davranışı olarak değerlendirilmelidir. Bunu sadece olumsuz örnekler için de söylemiyorum, bu "ders" bence olumlu örnekler için de aynen geçerlidir.

Topluluğun sizin gözünüzdeki genel değerlendirilmesi ve sizin oraya ait olup olmadığınızın kararının verilmesi ise, 1-2 üyenin (veya yöneticinin) olumlu ya da olumsuz davranışı ile değil, topluluğun genelinin yapısı, atmosferi, ilkeleri, misyonu, vizyonu ile bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Bu genel değerlendirme sonucunda kendini THS'ye ait hissetmeyen bir üyemizin siteden ayrılma (veya yeni ziyaretçinin siteye kayıt olma) kararına ben sonsuz saygı duyuyorum ancak sitede birini sevdiği için burada kalan veya birini sevmediği onunla kavga ettiği için buradan giden bir üyemizin davranışı ise beni herzaman şaşırtıyor. Size o mesajlarda naçizane iletmeye çalıştığım mesaj buydu.

Ve aslında belki de bu mesajı daha müsait bir zaman daha çok okunacağı bir yerde tüm siteye iletmeliyim diye düşündüğümü de İ.E.

İtiraf 2 : Yukarıdaki smilie'yi de çok sevdim! onun kullanımını da şahsıma munhasır kılmam gerektiğini de İ.E.