Mesajı Okuyun
Old 22-09-2007, 16:27   #1
avalaattin61

Varsayılan TOKİ ile yapılan sözleşmeye dayalı kira kaybı istenebilr mi?

Sayın arkadaşlar, TOKİ ile yapılan daire yapımı sözleşmesinde belirtilen sürede iş tamamlanmaması halinde kira kaybı istenip istenemeyeceğine ilişkin deneyimi, emsal kararı veya fikri olan arkadaşlardan yardım talep ediyorum. Konu şöyle: Toplu Konut İdaresi (TOKİ) yapacağı dairelerin satışı ve ödeme şartları ile ilgili sözleşme yapmış ve sözleşmede kendi lehine pek çok hüküm vazetmişken, daire satın almayı taahhüt eden kişiler lehine hiç bir hüküm koymamış,sadece inşaatın 16 ayda tamamlanarak teslim edilmesini düzenlemiştir. 16 ayda tamamlanmaması halinde ne olacağına dair hiç bir hüküm yok. (İhaleyi alan müteahidin iflas etmesi sonucu yaklaşık %50 seviyesinde inşaatlar durmuş, sözleşmenin üzerinden yaklaşık 24 ay geçmiştir. )Sorum şu; teslim tarihi 10 ay geçmiş ve muhtemelen bir yıl daha uzayacak zaman için kira kaybı veya başka bir nam altında tazminat talep edilebilir mi? (Bu tür bir davası olan veya böyle bir davaya ilişkin bilgisi yahut içtihatı olan arkadaşlardan yardım talep ediyorum.) Herkese kolaylıklar ve iyi ramazanlar dilerim. Hoşçakalın