Mesajı Okuyun
Old 13-09-2007, 12:00   #8
Seyda

Hacze gittiğim bir günün sonunda, memurun araya özel bir işini de sıkıştırması sebebiyle 18.00 gibi borçluya ulaşabilmiştik. Kış mevsimiydi ve borçlunun evi İstanbul'un bir ucunda ve gerçekten merkezden uzak, benim evim diğer ucunda..Biraz problemli olduğu için benim haczim en sona kaldı (belki de ben öne alınması için gerekeni yapmadığım için..). Borçludan borcun bir kısmını alabilmenin mutluluğu içinde ancak 'şimdi burdan eve nasıl döneceğim' telaşıyla 18.40 gibi haciz arabasına yöneldim. Memur, ''sizi burda bırakmamız lazım, biz adliyeye döneceğiz'' dedi. ''Araya işinizi sıkıştırmasaydınız ben çoktan ofiste ya da evde olurdum, sizce burdan nasıl dönebilirim, en azından adliyeye kadar bırakabilirsiniz herhalde'' dedim. Sinirli sinirli kapıyı açtı, bindik gidiyoruz..Tutanağı imzaladım, araç parasını sordum: 30 YTL. Kahretsin yanımda hiç bozuk para kalmamıştı, 100 YTL vardı. İşin gerisini merak ederek verdim. Ardından gelen soru şuydu :

-Ne kadar para üstü istiyorsunuz?

Zaten sinirlerim bozulmuş, lanetler yağdırıyorum.. ''Ne kadar vermeniz gerekiyorsa o kadar verin'' dedim. 50 YTL para üstü verdi..

Ben o gün, bu iş böyle yürüyorsa, bunu yapamayacağıma bir kez daha karar verdim..

Ertesi gün avukat bir arkadaşım rüşvetin kötü birşey olmadığını, hak olduğunu anlatıyordu.İşin temelini ekonomiye dayandırmıştı..

Buna inanmıyorum.Bu etikle ilgili tamamen.İnsanların ekonomik şartları düzeldiğinde, daha da fazlasını istemeyeceklerinin garantisi mi var?

Neden Edirne'deki bir işte para üstü almadan döndüğüm zaman memur, 'Avukat hanım siz burayı İstanbul sandınız galiba' diyor?

Neden bazı memurlar insana daha güleryüzlü yaklaşırken, bazılarına soru sorduğunuzda size bir sinek vızıldıyor gibi şöyle bir bakıp kafasını birdaha kaldırmıyor?

Neden bazı memurlar siz takip takip diye kendinizi yırtarken sonunda çok muhteşem cevabını dakikalar sonra verip 'takip alamıyoruz' diyor?

Neden avukatların bazıları rüşvetin bir hak olduğuna inanıyor?

Neden 'avukatlık yapamayacağım galiba' dediğimde, kimse bana mantıklı bir 'yapabilirsin' cevabı veremiyor?

Rüşvet veya diğer meslekler arası ilişkiler veya bu ilişkilerdeki araçların kullanımı en iyimser düşünceyle, sadece toplu tavırlarla düzelebilir. Bütün avukatlar veya rüşvetin döndüğü herhangi bir kesimde çalışan herkes 'rüşvete hayır' derse, belki zihniyet de değişir..'Rüşvet alınmaz' tebelası da sonuçta en mantıklı fikirlerden biri..Ne de olsa bizim ülkemizde 'Çimlere bazılmaz' tabelası yoksa insanlar çimlere basılmayacağını kestiremiyor, Metro istasyonlarında 'Sarı çizgiyi geçmeyin' uyarısı olmazsa kimse o çizgiyi geçmenin tehlike yaratacağını farketmiyor..Bir de 'Rüşvet alınmaz' tabelası koyalım ne zararı olacak ki!! Engeller mi bilinmez ama psikolojik baskı yaratacağı kesin..

Belki de daha temele inmek lazım..Çocuk yetiştirilen yıllara..