Mesajı Okuyun
Old 21-08-2007, 12:32   #9
Av.Nazlı Yolaç

Sn meslekdaşlarım,
Sn Aydın'ın hukuka aykırı bulduğu girişimler için başlattığını ifade ettiği hukuk mücadelesini saygıyla karşılıyorum ve daima biz avukatların bu türlü işlemlere karşı davacı sıfatını taşıyabileceği olaylar karşısında bireysel olarak hukuki mücadeleleri başlatmamız ve topluma bu yönden öncülük ve önderlik yapmamız gerektiğine inanmış bir hukukçu olarak girişimini takdirle karşılyorum.

Ancak konu hakkında pek de anlayamadığım ince detaylar var sanırım. Bu hususlarda beni aydınlatırsanız çok sevineceğim.
1-Uyap'ın tarafları zorlayıcı bir sistem olduğunu düşünmemiştim, bu güne kadar. Hala da ne şekilde icbar edici bir sistem olduğunu anlayabilmiş değilim. Yani gerek biz avukatlar, gerekse vatandaş eskisi gibi icra takibini hazırlayıp icra md. lüğüne gidersek bu takip kabul edilmeyip mutlaka uyap üzerinden takip yapmayı zorlayıcı bir sistem mi var? ben böyle algılamadım konuyu, bu güne kadar bu konu ile ilgili edindiğim bilgiler çerçevesinde ve verilen eğitimler sırasında. Üstelik uygulamada da uyapa geçen adliyelere gittiğimde bütün işlemleri kendileri uyapa kaydederek dilekçe ve takiplerimi kabul ettiler. Bu durumda işlemlerin taraflarca bizzat uyap üzerinden yapılmasını zorunlu kılan bir sistem olduğunu düşündürecek ne gibi bir sistem değişikliğinden bahsedildiğini de anlamadım. Benim anladığım şu ki; uyap sistemi adliyenin dosya, evrak, takip gibi işlemleri kayıt ve takip sistemini merkezi bir bilgiişlem sistemine bağladığı, kaleme gittiğimizde deftere kayıt sisteminin artık uygulamadan kalkıp uyap sistemi üzerinden kayıt ve havale edildiği bir sisteme geçildiği. Bu nedenle uygulamanın anayasaya aykırılık noktasını algılayamadım, açıkcası.
2-Av-tr uygulamasında da alan tahsisi işleminde ne gibi hukuka aykırılık gördüğünüzü + avukatların av.tr adresini almaya icbar edici bir uygulama olduğu kanaatinin dayanağını da anlamadım. Bu isimdeki alanı tahsis yetkisinin bir kuruluşa verilmesindeki hukuka aykırılık tezini de anlamadım.

Bu nedenle diğer meslakdaşlarımızın da dediği gibi, eğer dilekçelerinize burada yer verirseniz gerçekten daha iyi anlayabilirim diye düşünüyorum.

Her zaman bu kadar anlayışsız/anlamakta zorlanan biri değilimdir ama bu konuda tutuldum galiba, yardımlarınızı bekliyorum,

Saygılarımla,