Mesajı Okuyun
Old 18-08-2007, 21:09   #2
ÇAĞLA

Varsayılan Bir fikriniz var mı?

Evet gerçekten insanı zor durumda bırakacak bir durum ve söylenebilecek çok söz var..Bu tür hataların yapılması bir anlık dikkat eksikliğinden kaynaklanıyor.Sonuçta insanız robot değiliz yapılmaması gereken şeyleri farkında olmadan yapabiliyoruz.Bildiğiniz gibi yapılan hatalar her meslekte bir zarar meydana getirir .Fakat hukukta bu durumun ortaya çıkarabileceği problemler daha ciddi.
Bu hataların hiç yapılmamasını maalesef sağlayamayabiliriz fakat en aza indirebiliriz.Peki bu nasıl yapılabilir sizce?Bunun için neler önerebilirsiniz?Benim şuan bir kaç tane aklıma gelen öneriler:
  • Öncelikle yargının işlemesini sağlayanlar (yani hukukçular) haricinde orada memur olarak görev alan kişilerin bile hukuk konusuda fikirlerinin olması şartı aranabilir.Enazından yapılacak yanlışların doğurabileceği sonuçlar hakkında bilgi verilmeli bilinçlendirilmeliler.
  • Hukuk sektöründe çalışacak olanlar için(hukuçular dışında); hukuk alanında yapılabilecek yanlışlar ve hukuk konusunun önemini anlatan eğitim seminerleri düzenlenebilir
  • Ve hatta çalışacak olan memurlar için bile;işe başlamadan birkaç hafta önce bu eğitim seminerlerine katılma şartı ve sonrasında uygulanacak olan yeterlilik sınavı sonucuna göre işe kabul şartı aranabilir.
  • Hata yapmayan çalışanlara ve dikkatli çalışanlara tebrik yazıları gönderilebilir aylık olarak ve yıl sonunda yaptıkları hatasız çalışmalar dikkate alınarak ek ücret verilebilir(ki bu oldukça yapıcıdır.Çalışan herşeyden önce kendi menfaati için daha dikkatli olcaktır.Malesef sonuçta insanların kendi menfaati ve zararı ön plandadır.Böyle olunca çalışanın ve vatanadaşın çıkarı birbirine paralel olacaktır).
  • ...................
Bu öneriler her sektörde uygulanabilir cinstendir.Fakat şöyleki yapılan hataların hukukuta telafisi çok daha zor olduğundan hukuk alanına öncelik verilmelidir kanaatindeyim.Sonuçta bu haber de yazılanlara benzer şeyler maalesef birçok defa karşımıza çıkabiliyor.Peki sizin önerileriniz varmı?