Mesajı Okuyun
Old 11-08-2007, 22:04   #9
Bozburun

Varsayılan Nasıl şagil olunur ?

Sayın Meslekdaşım Olguner
Görüş ve deneyiminiz benim için çok önemli.Örnek olarak verdiğiniz yargıtay kararına konu teşkil eden kira sözleşmesinde 3.kişiye devre izin verilip verilmediği belli değil.Böyle bir iznin olmadığını varsaydığımızda - ki benim olayımda da böyle bir izin yok- 6570 sayılı kanunun 12.maddesi anlamında fuzuli işgal nasıl oluşacaktır ? Kira sözleşmesindeancak açıkça 3.kişiye devir yetkisinin verilmesi halinde, yeni kiracı alt kiracı niteliğini kazanabiliyor.Böyle bir iznin olmadığı ahvalde elbette dava sırasında iki kiracı arasında yazılı yada sözlü bir kira ilişkisi olduğu öne sürülecektir.Hangi devralan "ben buraya kendiliğimden geldim girdim" diyecektir.6.Hukuk dairesinin kendi kararları ile çelişen o kararına bakılırsa 6570 sk.nun 12. maddesi yürürlükte sayılmıyor gibi bir görüntü ortaya çıkıyor.Beni tereddüde düşüren husus şu :

Şâgil hakkında red yada dava açılmaması sebepleriyle bir tahliye kararının
çıkmaması halinde ,-nasılsa mecurda bulunmayan- asıl kiracı hakkındaki
tahliye ilâmı ile, icra memuru ilamda adı geçmeyen (yada hakkındaki dava husumet yönünden reddedilmiş bir kişiyi ) nasıl tahliye
edecektir ? Mahkemenin taraf saymadığı bir kişiyi icra memuru nasıl taraf
sayacak da O'nun hakkında icra işlemi yapabilecektir ? ("Tahliye ilamımın
icrası sırasında mecurda 3.bir kişinin bulunması halinda icra memuru icra ha-
kiminden görüş alacaktır" hükmü malûmum.İcra hakimleri bu durumda genel-
likle " hadise bir dava konusudur" diye tahliyeye cevaz vermiyor.

Bu tereddüdümün sebebi ve muhatabı elbette siz değilsiniz .
Bir tarihte 6.H.D.nin yüzlerce kez verilmekle istikrar bulmuş bir kararına taban tabana zıt düşen bir mahkeme kararı bu dairece onanmış ve beni, çok zor du-
rumda bırakmıştı.Bu da acı bir meslek hatırası.

Tekrar selam ve saygılar.