Mesajı Okuyun
Old 09-08-2007, 00:32   #2
Av. Can DOĞANEL

Alıntı:
T.C. YARGITAY
6.Ceza Dairesi
Esas: 2002/4958
Karar: 2003/6623
Karar Tarihi: 09.10.2003

ÖZET : Suçta kullanılan aracın ne şekilde sanıkların eline geçtiği araştırılmalı, aracın ruhsat bilgileriyle motor ve şasi numaralarının tutmadığı belirtildiğine göre, aracın çenç(change) olup olmadığı araştırılıp sonucuna göre karar verilmelidir.

(765 S. K. m. 36, 491) (5237 S. K. m. 54, 55, 141, 142, 143)
Dava: Hırsızlıktan sanık Bilal, Ekrem ve Celal haklarında yapılan duruşma sonunda: Mahkumiyetlerine dair ERZURUM 3. Asliye Ceza Mahkemesinden verilen 13.6.2002 tarihli hükmün temyizen tetkiki sanıklar savunmanları tarafından istenilmiş olduğundan dava evrakı C.Başsavcılığından bozma isteyen 9.4.2003 tarihli tebliğname ile 3.6.2003 tarihinde daireye gönderilmekle okunarak gereği görüşülüp düşünüldü:
Karar: Diğer temyiz itirazları yerinde görülmemiştir,
Ancak;
Suçta kullanılan 33 NP 761 plaka sayılı aracın üzerine kayıtlı olduğu Pekcan dinlenerek aracın satışını yapıp yapmadığı, aracın ne şekilde sanıkların eline geçtiği araştırılarak ve Erzurum Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğünün Ensar Polis Karakol Amirliği'ne yazdığı 15.9.2001 tarihli yazıda; suçta kullanılan kamyonun ruhsat bilgileri ile motor ve şase numaralarının uyumlu olmadığının görülmesi üzerine incelenmek üzere bahse konu aracın Bölge Kriminal Laboratuvarına gönderilerek otonun çenç olup olmadığı, üzerinde herhangi bir değişiklik yapılıp yapılmadığının tespiti istenmiş olduğunun bildirilmesi karşısında; anılan yazıda belirtilen rapor da getirtildikten sonra sonucuna göre TCK'nun 36. maddesinin uygulanması gerekip gerekmeyeceğinin tartışılması gerekirken eksik inceleme ile aracın zoralımına karar verilmesi,
Sonuç: Bozmayı gerektirmiş, sanıklar Bilal, Ekrem ve Celal savunmanlarının temyiz itirazları bu itibarla yerinde görülmüş olduğundan, hükmün açıklanan nedenle istem gibi BOZULMASINA, 9.10.2003 tarihinde oybirliği ile karar verildi. (¤¤)

Sinerji Mevzuat ve İçtihat Programları

çenç (change) tabiri gördüğünüz üzere Yargıtay'ca bile kabul görmüş.. Ayrıca oto alım satım sektöründe bu yerleşmiş bir terim. Araba alırken nelere dikkat edilmeli vs. tavsiyeler verilen oto alım satım sitelerinde de bu tabir sıkça geçer. O nedenle bu sektörde kullanılan ve yerleşmiş bir terim olduğundan kabul edilebilir.. Ancak tabi ki Türkçe'sinin yerleşmesini tercih ederdim..

Öte yandan Tantanacılık lafını TDK Sözlüğü bile Tantana Yapmak olarak veriyor. O şekilde hırsızlığın başka bir adı vardı ama şu anda hatırlamıyorum. Ancak o hatırlamadığım da garip bir sözcüktü ve suç aleminde yerleşmiş bir terimdir ve çenç kadar yadırganmamalıdır.