Mesajı Okuyun
Old 27-11-2003, 00:53   #8
Batu Han

öncelikle şunu belirteyim ben dilekçemi arzulahciye yazdırır sonrada onay zorunluluğu varsa gider yine avukata onaylatırım.bu öneri ne kazandırıcak.serbest meslek makbuzu nasıl düzenlenecek.onay işi parayla mı yapılacak?onay işi parayla yapılırsa zaten davalı olduğum olayda para harcamak zorunda bırakılıyorum ,ayrıca davacıda olsam istediğim savunmayı(gayet saçma olsa ve hukuki temellere dayanmasada) yapmak için bir başkasının onayına ihtiyaç duyuyorum.hukuk devleti olduğumuz tartışılamayacağına göre bu şart kanunla düzenlenmiş olsada meşru vasıta değildir.çünkü hiçbir meşru vasıta bir temel hakkın kullanılmasını ölçüsüz şekilde (md 13 e göre ) sınırlandıramaz.ayrıca md 14/2 de meşru vasıtanın ne derece dar ne derece geniş yorumlanacağında oldukça önemlidir.diyosanızki para alınmasın, o zaman başaksının onay zorunluluğunun alınmasının anayasaya aykırılığından geçiyorum,dilekçeyi zaten arzuhalciye yazdırmışım gidip bide bir avukata imzalatma zorumluluğum gereksizdir saçma bir bürokrasidir biz avukatların en çok şikayet ettği şeydir vede yargılama ilkelerine uymaz...

size şu avukat onayı zorunluluğuyla ilgili bir örnek:önünüze gelen usul hukukuna tamamen uygun ama hukuki temelleri komik denecek bir dilekçe.ülkemizin güzide illerinden birinin güzide köylerinden birinde oturan hasan amca yazmış.size diyorki avukat hanım-bey bi zahmet onaylıyıver.hasan amcanın dilekçesini meslek itibarınızı düşünerek böyle bi dilekçenin altına imza atan avukat olarak tanınmak uğruna onaylarmısınız onaylamazmısınız?diyelimki onaylamadınız hasan amcanın savunma hakkı ihlal edildimi edilmedimi?diyelimki onaylamadınız bu davayı parasız görmeniz hukuka uygunmudur?diyelimki onaylamadınız ve para karşılığı hasan amcaya bir dilekçe yazmayı önerdiniz hasan amcanın parası yoksa veya canından kıymetliyse savunma hakkı ihlal edildimi edilmedimi.diyelimki hasan amcanın anyasal hakkı çiğnenmesin diye onayladınız yada onaylamak zorundasınız(kanunen) kanuna uygunluk uğruna meslek itibarınız çiğnendimi çiğnenmedimi?bu kanunlara uygunmudur?diyebilirsinizki kanun beni mecbur tuttu meslek itibarım zedelenmez o zaman nerde avukatın işi kabul etme özgürlüğü...