Mesajı Okuyun
Old 01-08-2007, 13:58   #1
avbekirkan

Varsayılan Tevdi mahalli kararı veren mahkeme tevdi edilen paranın ödenmesine karar vermeli mi

Müvekkil Hasan'ın kamilden alacağı vardır ve kamilde belediyeden almış olduğu ihale mevcuttur. Aralarındaki anlaşma uyarınca Kamil belediyedeki ihaleden doğmuş ve doğacak tüm hak ve alacaklarını 2006 yılında müvekkil Hasan'a noterde temlik etmiş ve bu temlikname belediyeye verilmiş ve belediyece kayda işlenmiştir. bedeliye tarafından bir kısım hakediş bedeli kısmen müvekkil Hasan 'a ödenmiştir.
2006 yılı sonlarında ve 2007 yılının başlarında Kamil birkaç kişiye deha borçlanmıştır. bu şahsılarda belediyedeki hak ve alacaklarına haciz ilemi uygulamıştır. bu Sırada SSk ve Maliye de kendi alacakları için icra takibi başlatmış ve Belediyeye kamilden alacaklı olduklarına dair yazı göndermiştir.
2007 haziran ayında ihale tamamlanmış ve hakediş bedellerini ödenmesine gelince belediye kime ödeyeceği konusunda tereddüde düşünce mahkemedin tevdi mahalli tayini istemiştir. mahkeme akbank 'ı tevdi mahalli olarak tayin etmiş ve parnın oraya yatırılması için belediyeye süre vermiştir.
Belediye birkaç gün sonra parayı Akbank'a kendi adına hesap açtırmak ve suretiyle yatırmıştır.
Bankaya müvekkil Hasan adına ödenmesi için müracaat ettiğimizde bize mahkemeden kime ödenmesi gerektiğine ilişkin yazı istemiştir.
Mahkemeye müracaat ettiğimizde bize belediyenin sadece tevdi mahalli kararı istediğini bu nedenle tevdi mahalli kararı verdiğini paranın kime ödeneceği konusunda ise karar veremeyeceğini belirtmiştir.
şimdi Bankada belediye adına bloke edilen bir para mevcut ve 1 sırada temlikten dolayı alacaklı olmamıza rağmen alamıyoruz.
Belediye ben parayı yatırdım sorumluluktan kurtuldum kim alırsa alsın ben karışmıyorum . mahkeme ben kime ödeneceğine karar veremem diyor banka da bana mahkemeden ödenmesine ilişkin yazı gelmezse ödemem diyor.
Problem şu ;1- Belediye alacaklıların listesine tevdi mahalli dilekçesine eklemesine rağmen yerel mahkeme sadece alacaklılar adına açılacak hesaba yatırılması kararı verdi
2-Belediye Alacaklılar adına hesap açması gerekirken yine kendi adına hesap açtırdı
3-Banka para bende ama ben tevdi mahalli olduğumdan bana kime ödeyeceğime dair yazının gelmesi lazım diyor.
4-Mahkeme ise ben sadece tevdi mahalli belirlerim kime ödenmesi konusunda karar veremem diyor
Müvekkil 1. sırada alacaklı olduğundan bu paranın tahsili için ne yapmalıyım
bu süre zarfında uğrayacağım zararı kimden tahsilini isteyebilirim (faiz )
ilginize teşekkür ederim kanbekir@mynet.com