Mesajı Okuyun
Old 18-07-2007, 12:30   #2
medenikal

Karar alınmış evi satın alan bu kararı ben almadım ki neden ödeyeyim demektedir.

Oysaki alınan karar daireye yönelik olarak alınmıştır.Yani dairenin eski sahibi kararın alınması anında ,daireye bağlı olarak işlem yapmıştır.Bu karar ayaktadır.

Sonrasında bu daireyi tüm hak ve borçlarıyla devralan yeni malik,kat mülkiyetinden doğan sorumlululuklarını daireye bağlı olarak yerine getirmek mecburiyetindedir.

Kat maliklerine karşı bunu ileri süremez.Sadece satın aldığına karşı ileri sürebilir.Sen bana böyle bir borçla devrettin,bunu söylemedin diye.

Oysaki bu eski malikte, kendisine yönelik bu talebe karşı ; yeni malikin dairesine yönelik olarak yapılan yenileme,tamir işleminin daireye artı bir değer kattığını,bu nedenle kendisinden bu talepte bulunamayacağını,bunun iyiniyete aykırı olduğunu ileri sürebilecektir.

Kanaatimce ödemelidir.Çünkü bundan yararlanacak olan kendisidir.

Zaten böyle bir tamire onay vermemiş olsaydı bile bu karar çoğunluk kararı olarak uygulanacaktı.

Demekki kendi dahi satın alan değilde ,satan konumunda olsaydı bile ödeyecek idi ise;

Kararı alan ben değilim açıklaması bu halde de hakkaniyet gereği kabul edilecek bir görüş olamayacaktır.