Mesajı Okuyun
Old 08-07-2007, 17:41   #19
ali aydın

Duruşmaların zamanında başlaması hak olarak görülmesi gerektiği inancındayım. Hem hakim-savcılar,hem davaların tarafları, hem de avukatlar açısından...
Kendim aynı zamanda öğretmenim duruşma saati 10.00 dan sonra ise kesin öğlenden sonraya kalıyor. Hakimle konuşunca, "avukatlar erken gelmiyorlar, onun için geç başlamak zorundayım" diyor.Ben hakimle birlikte okul müdürüne de dert anlatmak zorunda kalıyorum.
Duruşma zamanında başlarsa hiç bir alanı aksatmayacağıma inanıyorum.
Bu işin kişisel yanı...
Ancak bence esas olan diğer yan. Çünkü bu "yan" ülkenin bütün sorunları için, daha doğrusu yaratılan sorunların ana nedenidir. Son 20 yıl içinde ülkeyi yönetenlerin ana hedefi kamu hizmetini yok edip her alanı özelleştirme mantığıdır. İlk başlarda kamu kurumlarını "iyi çalışmıyorlar zarar ediyorlar, özelin eline geçerse daha iyi çalışacak, devlet işi hantal olur " gibi aldatıcı sözlerle kamuoyunu yanılttılar. Yanıltamadıkları kesimleri de "maliyet çok yüksek,dünya piyasasını göz önüne alalım, bu yüksek maliyetle biz rekabet edemeyiz" diyerek diğer kesimi, deyim yerindeyse manünple etmeye çalıştılar.İşsiz kesimi ise "bu kurumlarda çalışanlar çok ücret alıyorlar, bu nedenle kurumlar zarar ediyor. Biz bunların aldıkları ücretle en az 5 işçi çalıştırırız." diyerek ikna etmeye çalıştılar. Hiç ikna olmayanlarda zaten "vatan haini, bu ülkeyi sevmeyenler, zaten bunlar iş yapma yerine laf üretenlerdir." Böylece bugünlere geldik. Bugünkü "politikacı(!)larda" dünya devletleri arasında itibarlarının ne kadar arttığını yaptıkları özelleştirmelerle ifade ediyorlar. Aslında uluslararası sermaye pazar alanı buldukça pazaralanını sağlayanın itibarı artar. Ama sermayenin gözünde.
Kısacası adaletin sağlıklı işlemesi "maliyet hesap"larına kurban ediliyor. Tıpkı eğitimde, sağlıkta olduğu gibi. Kim ne bilir, belkide bu işler olmuyor diyerek adaleti de özele devredip bu "yükten" de kurtulmak isteyebilir. Bizzat kendi içimizde, mürekkep yalamış kesim içinde de bol destekçi bulur. Böylece duruşmalar zamanında olur!
CMK ücretleri de bu maliyet kurbanı oldu.