Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yargıtay 11. Hukuk Dairesi E:1998/1472 K:1998/2830 İçtihat

Üyemizin Özeti
Bir ünvanı daha önce kullanılmak suretiyle ticari işletme açan bir ortağın diğer ortağa nazaran öncelikli ve üstün bir hakkı bulunmamaktadır.
(Karar Tarihi : 27.04.1998)
Davacı, Mustafa Özel ile davalı Mehmet Özel "Özel Manifatura Koll. Şti."nin ortakları olup, şirketin "ozel" ünvanını davacıya devrettiği belli değildir. Dosya kapsamından kollektif şirketin fesh edilmeyip, halen tuzel kişiliğinin devam ettigi, ortaklar arasındaki anlasmazlık nedeniyle davacının 23.8.1994 tarihinde "Özel Manıfatura", davalının ise bilahare "Özel Mağaza" ünvanlı ticari işletmeleri açtıkları anlaşılmaktadır. Halen faal olan şirketin ortağı olan davacının davalıdan önce "Özel" ünvanlı işletmeyi açması davacıya bir üstün hak vermeyip, her iki ortağın da kollektif şirket ünvanı olan "Özel" kelimesini kullanabileceği düşünülmeden, davanın reddine karar verilmesi gerekirken, yazılı gerekçesiyle kabulüne karar verilmesi doğru görülmemiştir.
Üye Notu : Kararın özet bölümü tarafımızdan yazılmıştır.
İlgili Mevzuat Hükmü : Türk Ticaret Kanunu MADDE 41 :ÜÇÜNCÜ FASIL : TİCARET UNVANI VE İŞLETME ADI

       A - TİCARET UNVANI:

       I - KULLANMA MECBURİYETİ:

       1. UMUMİ OLARAK:

       Her tacir, ticari işletmesine mütaallik muameleleri ticaret unvaniyle yapmaya ve işletmesiyle ilgili senet ve sair evrakı bu unvan altında imzalamaya mecburdur.

       Tescil olunan ticaret unvanının, ticari işletmenin giriş cephesinin herkes tarafından kolayca görülebilecek bir yerine okunaklı bir şekilde yazılması mecburidir. 
Şerhi Ekleyen Üyemiz:
Av.Feridun YURTSEVER
Hukukçu
Avukat
Şerh Son Güncelleme: 19-11-2009

THS Sunucusu bu sayfayı 0,01769590 saniyede 8 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.