Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

EskiBK. MADDE 234

     
 
818 S.lı Borçlar Kanunu (Eski) MADDE 234
YEDİNCİ BAP
HİBE
A) MEVZUU
Hibe, hayatta olan kimseler arasında bir tasarrufturki onunla bir kimse, mukabilinde bir ıvaz taahhüt edilmeksizin malının tamamını veya bir kısmını diğer bir kimseye temlik eder.

Henüz iktisap edilmemiş olan bir haktan feragat yahut bir mirası reddetmek hibe değildir. Ahlâki bir vazifenin ifasıda, hibe sayılmaz.
 1 Bilgi    (Madde son güncelleme Av. Can DOĞANEL, 26-10-2009 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

EskiBK. MADDE 234 İçtihatları

Bu Maddeye Not Girin

EskiBK. MADDE 234 Şerhler, Notlar, Yorumlar

Borçlar Kanunu Tasarısı m.284 ve Gerekçesi
ÜÇÜNCÜ BÖLÜM Bağışlama Sözleşmesi A. Tanımı MADDE 284- Bağışlama sözleşmesi, bağışlayanın sağlar arası sonuç doğurmak üzere, malvarlığından bağışlanana karşılıksız olarak bir kazandırma yapmayı üstlendiği sözleşmedir. Henüz edinilmemiş olan bir haktan feragat etmek veya bir mirası reddetmek, bağışlama değildir. Ahlâkî bir ödevin yerine getirilmesi de bağışlama sayılmaz. T.C. TBMM Adalet Komisyonunun Kabul Ettiği Metin: ÜÇÜNCÜ BÖLÜM Bağışlama Sözleşmesi A. Tanımı M...
(Şerh No: 8999 - Ekleyen: Av.Nevra ÖKSÜZ - Tarih : 18-12-2010)

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

EskiBK. MADDE 234 Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

EskiBK. MADDE 234 Yabancı Dil Çevirileri

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

EskiBK. MADDE 234 Türkçeleştirme Önerileri

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
THS Sunucusu bu sayfayı 0,07293892 saniyede 10 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.