Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

TTK. MADDE 85

     
 
6762 S.lı Türk Ticaret Kanunu MADDE 85
IV - SAHİBİNİN LEHİNDE:

       Kanuna uygun bir surette tutulan ve birbirini teyit eden ticari defterlerin münderecatı sahibi lehine delil ittihaz olunur; şu kadar ki hasım tarafın keza kanuna uygun surette tutulmuş olan ve birbirlerini teyideden defterleri buna aykırı olur veya bu hususta hiçbir kaydı havi bulunmazsa yahut iddianın dayandığı kaydın aksi, vesika veya diğer muteber delillerle ispat edilirse sözü geçen kaydın ispat kuvveti kalmaz.
 4  İçtihat    1  Ses Dosyası    (Madde son güncelleme Av.Mehmet Saim Dikici, 14-10-2009 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

TTK. MADDE 85 İçtihatları

Temyize konu menfi tespit davasında; davacı defterlerinin usulüne uygun olması nedeniyle davacı lehine delil teşkil ettiği, davacının defterinde 12 adet "malen" kaydı içeren bonoya ilişkin kayıt mevcut ise de davalının yapmış olduğu bir mal tesliminin olmadığı ve aksinin de ispat edilemediği gerekçesiyle davanın kabulü usul ve yasaya uygundur.
(Şerh No: 9408 - Ekleyen: Av.Nevra ÖKSÜZ - Tarih : 02-01-2011)

Kapanış tasdiki olmayan Davacı(Alacaklı) defterlerinde ki fatura kaydı lehine delil olamaz. Uyuşmazlık konusu faturanın usulüne uygun olarak tutulmuş Davalı(borçlu)defterlerinde BULUNMAMASI ise davalı lehine delil olur.
(Şerh No: 6250 - Ekleyen: Mehmet KARAUSTA - Tarih : 27-07-2010)

Defterlerin usulüne uygun tutulmuş olmasının lehe delil teşkil etmesi, defterdeki kayıtların dayanağını oluşturan belgelerin de mevcut ve sıhhatli olması gereğiyle mümkündür.
(Şerh No: 6252 - Ekleyen: Mehmet KARAUSTA - Tarih : 27-07-2010)

Defterlerin usulüne uygun olarak tutulmamasının, TTK 85. anlamında taraf lehine delil olamayacağı kuşkusuz ise de, uyuşmazlık konusu kayıtların dayanak belgelerle ve tarafların bu hususta sunacakları delillerle kanıtlanma olanağı mevcuttur.
(Şerh No: 6251 - Ekleyen: Mehmet KARAUSTA - Tarih : 27-07-2010)

Bu Maddeye Not Girin

TTK. MADDE 85 Şerhler, Notlar, Yorumlar

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

TTK. MADDE 85 Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

TTK. MADDE 85 Yabancı Dil Çevirileri

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

TTK. MADDE 85 Türkçeleştirme Önerileri

Bu Maddeye Ses Dosyası Ekleyin

TTK. MADDE 85 Ses Dosyaları

Görme engelli meslektaşlarımız için ses dosyası
(Şerh No: 6819 - Ekleyen: Av.Nevra ÖKSÜZ - Tarih : 14-09-2010)

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
THS Sunucusu bu sayfayı 0,03657889 saniyede 10 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.