Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

TCK. MADDE 81

     
 
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 81
Kasten öldürme
(1) Bir insanı kasten öldüren kişi, müebbet hapis cezası ile cezalandırılır.
 3  İçtihat    1 Bilgi    1  Çeviri    (Madde son güncelleme Av.Cengiz Aladağ, 07-02-2010 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

TCK. MADDE 81 İçtihatları

Sanığın akıl hastası olan kardeşine cinsel saldırıda bulunan maktulü, kucağında çocuk olmasına ve çevrediklerin çocuk var uyarılarına rağmen iki el arkadan ateş etmesi sonucu maktulü ve çocuğunu öldürdüğü olayda; çocuk için haksız tahrik oluşturan söz ve davranış bulunmadığı gözetilmelidir.
(Şerh No: 12761 - Ekleyen: Hasan ATAY - Tarih : 11-01-2012)

Öldürme kastı yönünden oluşan kuşku sanık lehine yorumlanarak, olayda yaralama kastıyla hareket ettiği ahvelde failin olay öncesi, sırası ve sonrasındaki davranışları kastının belirlenmesinde ölçü olarak alınmalıdır Bu durumda kasten öldürme yerine, kastın aşılması suretiyle ölümün meydana geldiğinin kabulü gerekir.
(Şerh No: 12755 - Ekleyen: Hasan ATAY - Tarih : 10-01-2012)

Sanığın, yan yana yürüdükleri sırada bıçak ile mağdurun göğüs bölgesini hedef alarak kuvvetli bir şekilde vurduğu, göğüs sağ boşluğundan girip göğüs içi kanama yaptıktan sonra diyafragmayı katederek batın boşluğunda karaciğer yaralanmasına neden olan yaralanmanın mağdurun yaşamsal tehlike geçirmesine, kırk beş gün iş ve gücünden kalmasına neden olduğu olayda; hedef alınan vücut bölgesi, darbenin şiddeti, kullanılan aletin özelliği, yaraların niteliği, tanık Ö____'nün bağırarak çevreden yardım is...
(Şerh No: 6139 - Ekleyen: Av.Bülent AKÇADAĞ - Tarih : 25-06-2010)

Bu Maddeye Not Girin

TCK. MADDE 81 Şerhler, Notlar, Yorumlar

MADDE GEREKÇESİ
MADDE 81.– Maddede kasten öldürme suçunun temel şekli tanımlanmıştır. Maddede yapılan düzenlemeyle, 765 sayılı Türk Ceza Kanunundan farklı olarak, suçun temel şekli açısından müebbet hapis cezası öngörülmüştür. Bu düzenlemeyle, kişinin hayat hakkına verilen önem vurgulanmıştır.
(Şerh No: 1105 - Ekleyen: Av.Cengiz ALADAĞ - Tarih : 20-11-2009)

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

TCK. MADDE 81 Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

TCK. MADDE 81 Yabancı Dil Çevirileri

1) Any person who intentionally kills another shall be sentenced to life imprisonment.
(Şerh No: 5583 - Çeviren: Av.Duygu ŞİMŞEK - Tarih : 21-05-2010)

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

TCK. MADDE 81 Türkçeleştirme Önerileri

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
THS Sunucusu bu sayfayı 0,02646995 saniyede 10 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.