Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

MK. MADDE 737

     
 
4721 S.lı Türk Medeni Kanunu MADDE 737
III. Komşu hakkı
1. Kullanma biçimi
Herkes, taşınmaz mülkiyetinden doğan yetkileri kullanırken ve özellikle işletme faaliyetini sürdürürken, komşularını olumsuz şekilde etkileyecek taşkınlıktan kaçınmakla yükümlüdür.

Özellikle, taşınmazın durumuna, niteliğine ve yerel adete göre komşular arasında hoş görülebilecek dereceyi aşan duman, buğu, kurum, toz, koku çıkartarak, gürültü veya sarsıntı yaparak rahatsızlık vermek yasaktır.

Yerel adete uygun ve kaçınılmaz taşkınlıklardan doğan denkleştirmeye ilişkin haklar saklıdır.

Gerekçesi için Bkz.
 3  İçtihat    1 Bilgi    1  Çeviri    1  Ses Dosyası    (Madde son güncelleme Av.Ufuk Bozoğlu, 24-12-2009 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

MK. MADDE 737 İçtihatları

Cep telefonlarındaki haberleşmeyi sağlayan ve baz istasyonları olarak isimlendirilen tesisin kullanılmasında, komşuluk hukukundan kaynaklanan bir zararın bulunup bulunmadığı, varsa giderilmesi konusunda ne gibi önlemlerin alınması gerektiğine ilişkin uyuşmazlıkta; a-)Bu ve benzeri tesislerin geniş bir halk kitlesine yarar sağladığı bilinen bir olgu olmakla birlikte, HİÇ BİR HİZMET İNSAN YAŞAMI KADAR ÖNCELİK VE ÖNEM TAŞIMAYIP, yararlı bir hizmetin karşılığı olarak insanın ölümü uygun bir s...
(Şerh No: 6346 - Ekleyen: Mehmet KARAUSTA - Tarih : 16-08-2010)

737. madde ki taşkınlıktan amaç,komşunun kendisi,ailesi ve taşınmazı zararına yönelik aşırı derecede etkili iş ve eylemlerdir.Bu kapsamda imar mevzuatına aykırılık oluşturan hususlar başlı başına komşuluk hakkına müdahale olarak kabul edilemeyeceği gibi, imar mevzuatına aykırılık belediye veya yetkili kuruluşların görev alanına girer.
(Şerh No: 6246 - Ekleyen: Mehmet KARAUSTA - Tarih : 25-07-2010)

Komşuluk hukukuna aykırı davranışın giderilmesi isteğine ilişkin davada, mülkiyet hakkının taşkın kullanılıp kulanılmadığının tespiti yanı sıra, davacı komşuyu taşkın kullanmadan koruyacak yöntemlerin neler olacağı şüphe ve tereddüte yer bırakmayacak biçimde açıklanmalıdır.
(Şerh No: 6245 - Ekleyen: Mehmet KARAUSTA - Tarih : 25-07-2010)

Bu Maddeye Not Girin

MK. MADDE 737 Şerhler, Notlar, Yorumlar

MK. 737 Madde Gerekçesi
Gerekçe; Yürürlükteki Kanunun 661 inci maddesini karşılamaktadır. Yürürlükteki maddenin kenar başlığı olan "Komşu hakkı" konu başlığı yapılmış, maddenin kenar başlığı "Kullanma biçimi" şeklinde ifade edilmiştir. Arılaştırılmak suretiyle yeniden kaleme alınmış, ayrıca maddeye yeni bir fıkra eklenmiştir. Maddeye eklenen yeni üçüncü fıkra ile, taşınmaz malikinin sorumluluğuna ilişkin 730 uncu maddeye eklenen yeni fıkrada olduğu gibi yerel âdete uygun ve kaçınılmaz taşkınlıklardan doğan denkle...
(Şerh No: 2837 - Ekleyen: Av.Ufuk BOZOĞLU - Tarih : 24-12-2009)

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

MK. MADDE 737 Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

MK. MADDE 737 Yabancı Dil Çevirileri

Every person, is obliged to avoid from excessiveness which may effect his or her neighbours negatively while exercising his or her powers arising from immovable ownership and especially while conducting running activity. Especially, it is prohibitid to disturb by leaving smoke, vapour, fly ash, dust, or making noise or shaking exceeding the extent that may be excused among neighbours according to the condition, quality of immovable and local customs. Rights concerning equalization arising from excessivenesses convenient to local customs and that are inevitable are reserved.
(Şerh No: 14763 - Çeviren: Av.Kadir ORUÇ - Tarih : 17-06-2013)

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

MK. MADDE 737 Türkçeleştirme Önerileri

Bu Maddeye Ses Dosyası Ekleyin

MK. MADDE 737 Ses Dosyaları

Görme engelli meslektaşlarımız için ses dosyası
(Şerh No: 11437 - Ekleyen: Av.Nur Hayat BURAN - Tarih : 25-04-2011)

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
THS Sunucusu bu sayfayı 0,02663994 saniyede 10 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.