Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

MK. MADDE 139

     
 
4721 S.lı Türk Medeni Kanunu MADDE 139
B. Evlenme töreni ve tescil
I. Koşulları
1. Evlenme izni
Evlendirme memuru, evlenme koşullarının varlığını tespit ederse veya ret kararı mahkemece kaldırılırsa, evleneceklere evlenme gün ve saatini bildirir veya isterlerse evlenme izni belgesini verir.

Evlenme izni belgesi, verildiği tarihten başlayarak altı ay içinde evleneceklere herhangi bir evlendirme memuru önünde evlenebilme hakkı sağlar.

Gerekçesi için Bkz.
 1 Bilgi    1  Çeviri    1  Ses Dosyası    (Madde son güncelleme Av.Ufuk Bozoğlu, 30-12-2009 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

MK. MADDE 139 İçtihatları

Bu Maddeye Not Girin

MK. MADDE 139 Şerhler, Notlar, Yorumlar

Gerekçe; Maddede, evlendirme memurunun, evlenmelerine engel hâl bulunmayanlara veya evlenme istemleri ret edilmesine rağmen bu reddin mahkemece kaldırılması hâlinde taraflara evlenme gün ve saatini bildirmesi ya da evlenme izin belgesini vermesi hükme bağlanmıştır. Maddenin ikinci fıkrası, evlenme izin belgesi ile tarafların altı ay içerisinde herhangi bir evlendirme memurluğu önünde evlenme hakkına sahip bulunduklarını tekrarlamaktadır.
(Şerh No: 360 - Ekleyen: Av.Ufuk BOZOĞLU - Tarih : 30-10-2009)

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

MK. MADDE 139 Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

MK. MADDE 139 Yabancı Dil Çevirileri

If marriage officer ascertains existence of requirements for marriage or decision of rejection is cancelled by court,informs the persons to get married day and hours of marriage and gives certificate of permission for marriage if required. Certificate of permission for marriage, entitles the persons to get married right to marry before any marriage officer within six months starting from the date on which it has been given.
(Şerh No: 12435 - Çeviren: Av.Kadir ORUÇ - Tarih : 15-11-2011)

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

MK. MADDE 139 Türkçeleştirme Önerileri

Bu Maddeye Ses Dosyası Ekleyin

MK. MADDE 139 Ses Dosyaları

Görme engelli meslektaşlarımız için ses dosyası
(Şerh No: 6450 - Ekleyen: Av.Nur Hayat BURAN - Tarih : 01-09-2010)

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
THS Sunucusu bu sayfayı 0,02651191 saniyede 10 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.