Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

MK. MADDE 84

     
 
4721 S.lı Türk Medeni Kanunu MADDE 84
III. Yönetim kurulu
1. Oluşumu
Yönetim kurulu, beş asıl ve beş yedek üyeden az olmamak üzere dernek tüzüğünde belirtilen sayıda üyeden oluşur.

Yönetim kurulu üye sayısı, boşalmalar sebebiyle üye tamsayısının yarısının altına düşerse; genel kurul, kalan yönetim kurulu üyeleri veya denetim kurulu tarafından bir ay içinde toplantıya çağrılır. Çağrı yapılmazsa, üyelerden birinin istemi üzerine, sulh hakimi, üç üyeyi genel kurulu toplantıya çağırmakla görevlendirir.

Gerekçesi için Bkz.
 1 Bilgi    1  Çeviri    1  Ses Dosyası    (Madde son güncelleme Av.Ufuk Bozoğlu, 21-11-2009 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

MK. MADDE 84 İçtihatları

Bu Maddeye Not Girin

MK. MADDE 84 Şerhler, Notlar, Yorumlar

MK. 84 Madde Gerekçesi
Gerekçe; Maddede dernek yönetim kurulunun nasıl oluşturulacağı konusu düzenlenmiştir. Bunun için beş asıl ve beş yedek üye yeterli görülmüştür. Bunlar asgari sayılardır. Demek tüzüğünde yönetim kurulunun daha fazla üyeden oluşacağı öngörülebilir.
(Şerh No: 1149 - Ekleyen: Av.Ufuk BOZOĞLU - Tarih : 21-11-2009)

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

MK. MADDE 84 Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

MK. MADDE 84 Yabancı Dil Çevirileri

Governing board is composed of members in number determined in charter of association, being not fewer than five regular and five substitute members. If number of members of governing board falls below half of total member number because of vacancies; general assembly is summoned for meeting by remaining members of governing board or audit comittee in one month. If not convocation is made, upon request of one of members, judge of court of peace charges three members to summon general assembly for meeting.
(Şerh No: 12372 - Çeviren: Av.Kadir ORUÇ - Tarih : 02-11-2011)

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

MK. MADDE 84 Türkçeleştirme Önerileri

Bu Maddeye Ses Dosyası Ekleyin

MK. MADDE 84 Ses Dosyaları

Görme engelli meslektaşlarımız için ses dosyası
(Şerh No: 6720 - Ekleyen: Av.Duygu IŞIK BEHREM - Tarih : 05-09-2010)

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
THS Sunucusu bu sayfayı 0,02535200 saniyede 10 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.