Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

MK. MADDE 75

     
 
4721 S.lı Türk Medeni Kanunu MADDE 75
b. Olağanüstü toplantı
Genel kurul, yönetim veya denetim kurulunun gerekli gördüğü hallerde veya dernek üyelerinden beşte birinin yazılı başvurusu üzerine, yönetim kurulunca olağanüstü toplantıya çağrılır.

Yönetim kurulu, genel kurulu toplantıya çağırmazsa; üyelerden birinin başvurusu üzerine, sulh hakimi, üç üyeyi genel kurulu toplantıya çağırmakla görevlendirir.

Gerekçesi için Bkz.
 1 Bilgi    1  Çeviri    1  Ses Dosyası    (Madde son güncelleme Av.Ufuk Bozoğlu, 21-11-2009 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

MK. MADDE 75 İçtihatları

Bu Maddeye Not Girin

MK. MADDE 75 Şerhler, Notlar, Yorumlar

MK. 75 Madde Gerekçesi
Gerekçe; Madde genel kurulun olağanüstü toplanmasını düzenlemektedir. Bazı önemli ve zorunlu durumlarda genel kurulun olağanüstü toplantıya çağrılması gerekebilir. Birinci fıkrayla olağanüstü çağrıyı yapabilecek organlar ile üye sayısı belirlenmiştir. İkinci fıkrayla da yönetim kurulunun genel kurulu toplantıya çağırmaması hâlinde üyelerden birinin başvurusu üzerine sulh hâkiminin üç üyeyi genel kurulu toplantıya çağırmakla görevlendirebileceği öngörülmüştür.
(Şerh No: 1140 - Ekleyen: Av.Ufuk BOZOĞLU - Tarih : 21-11-2009)

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

MK. MADDE 75 Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

MK. MADDE 75 Yabancı Dil Çevirileri

General assembly is summoned for extraordinary meeting by governing board;in cases regarded necessary by governing board or audit committee or upon written application of one fifth of members of association. If governing body does not summon general assembly for meeting;upon written application of one of members, judge of court of peace charges three members to summon general assembly for meeting.
(Şerh No: 12360 - Çeviren: Av.Kadir ORUÇ - Tarih : 24-11-2011)

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

MK. MADDE 75 Türkçeleştirme Önerileri

Bu Maddeye Ses Dosyası Ekleyin

MK. MADDE 75 Ses Dosyaları

Görme engelli meslektaşlarımız için ses dosyası
(Şerh No: 6709 - Ekleyen: Av.Duygu IŞIK BEHREM - Tarih : 05-09-2010)

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
THS Sunucusu bu sayfayı 0,02988505 saniyede 10 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.