Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

GelirVK. MADDE 6

     
 
193 S.lı Gelir Vergisi Kanunu MADDE 6
ÜÇÜNCÜ BÖLÜM : DAR MÜKELLEFİYET

MÜKELLEFLER VE MEVZUU
Türkiye'de yerleşmiş olmayan gerçek kişiler sadece Türkiye'de elde ettikleri kazanç ve iratlar üzerinden vergilendirilirler.
 1  İçtihat    1 Bilgi    1  Çeviri    1  Türkçe    (Madde son güncelleme Dr. Özge Yücel, 28-11-2009 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

GelirVK. MADDE 6 İçtihatları

İkametgatı Türkiyede bulunmayan ve bu bağlamda vergi Hukukunda Dar mükellef olarak tabir edilen gerçek kişlilere ait olup Türkiye de bulunan Gayrimengullerinden elde etmiş oldukları kira gelirleri, kiracı tarafından tevkifat yapılmak suretiyle sorumlu sıfatıyla vergilendirilip muhtasar beyannamesi ile beyan edilmiş olması durumunda, dar mükellef gerçek kişinin bu kira gelirinden dolayı beyanname vermesi gerekmediği ve idare tarafından bu nedenle salınan vergi ve cezaların uyarlığının hukuka aykı...
(Şerh No: 2278 - Ekleyen: Muhsin KOÇAK - Tarih : 09-12-2009)

Bu Maddeye Not Girin

GelirVK. MADDE 6 Şerhler, Notlar, Yorumlar

193 sayılı GVK 6 maddesinde Türkiye de yerleşmiş sayılmayan gerçek kişilerce elde edilen kazançları üzeinden vergilendirileceği hükme bağlanmış olmanın temel ve tipik özelliği, Kanunun 4 maddesinde yerleşme sayılan hallerere yer verilmiştir.
193 sayılı gelir vergisi kanunu, mükellef kitlesini berçek kişiler olarak tespit etmiştir, gerçek kişilerin kazançları üzerinden alınacak olan verginin konusunu oluşturan kazanç ve iratların ise Türkiye veya Türkiye dışında elde edilmesi kıstaslarını Türk vatandaşları bakımından 3 maddesnin 2 fıkrası parantez içi hükmğ istisna olmak üzere sınırlama yapmaksızın hüküm altına almıştır.Yani Türk vatandaşlarının Dünyanın her hangi bir yerinde elde etmiş olduğu kazancının Türkiye de Gelir vergisine ta...
(Şerh No: 2275 - Ekleyen: Muhsin KOÇAK - Tarih : 21-10-2010)

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

GelirVK. MADDE 6 Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

GelirVK. MADDE 6 Yabancı Dil Çevirileri

Real persons who have not settled in Turkey shall only be subject to tax on earnings and revenues which they acquired in Turkey.
(Şerh No: 16542 - Çeviren: Av.Kadir ORUÇ - Tarih : 22-11-2016)

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

GelirVK. MADDE 6 Türkçeleştirme Önerileri

Türkiye'de yerleşmiş olmayan gerçek kişiler, yalnızca Türkiye'de elde ettikleri kazanç ve gelirler üzerinden vergilendirilir.
(Şerh No: 2174 - Türkçeleştiren: Özge YÜCEL - Tarih : 28-11-2009)

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
THS Sunucusu bu sayfayı 0,02642298 saniyede 10 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.