Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

GelirVK. MADDE 3

     
 
193 S.lı Gelir Vergisi Kanunu MADDE 3
İKİNCİ BÖLÜM : TAM MÜKELLEFİYET

MÜKELLEFLER
Aşağıda yazılı gerçek kişiler Türkiye içinde ve dışında elde ettikleri kazanç ve iratların tamamı üzerinden vergilendirilirler:
1. Türkiye'de yerleşmiş olanlar;

2. (202 sayılı Kanunun 1'inci maddesiyle değişen bent) Resmi daire ve müesseselere veya merkezi Türkiye'de bulunan teşekkül ve teşebbüslere bağlı olup adı geçen daire, müessese, teşekkül ve teşebbüslerin işleri dolayısiyle yabancı memleketlerde oturan Türk vatandaşları (Bu gibilerden, bulundukları memleketlerde elde ettikleri kazanç ve iratları dolayısiyle Gelir Vergisi'ne veya benzeri bir vergiye tabi tutulmuş bulunanlar, mezkur kazanç ve iratları üzerinden ayrıca vergilendirilmezler.)
 1 Bilgi    1  Çeviri    1  Türkçe    (Madde son güncelleme Dr. Özge Yücel, 28-11-2009 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

GelirVK. MADDE 3 İçtihatları

Bu Maddeye Not Girin

GelirVK. MADDE 3 Şerhler, Notlar, Yorumlar

193 Sayılı Gelir vergisi kanunun 3 maddesinde verginin kimlere izafe edileceğine ilişkin düzenlemeye yer verilmiştir. Verginin mükellefi Gelir vergisi kanunu bakımından kanunun bu maddesinde vergilendirmede mülkilik ve uyurukluluk esaslarından uyrukluluk esasına dayandırılmış olan Türk Vatandaşlarının gerek yurt içinde ve gerekse yurt dışında elde etmiş oldukları ve konusu bı vergi kanunu kapsamında olan türm gelirlerinin vergilendirilmesi hedeflenmiştir. Başka bir anlatımla Türk vatandaşı olan ...
(Şerh No: 895 - Ekleyen: Muhsin KOÇAK - Tarih : 17-11-2009)

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

GelirVK. MADDE 3 Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

GelirVK. MADDE 3 Yabancı Dil Çevirileri

Real persons written in the following shall be subject to tax based on total amount of earnings and revenues gained in Turkey and abroad: 1. Those who have settled in Turkey; 2. (Paragraph which has been amended by Article 1 of the Law No.202) Turkish citizens who are dependent upon the governmental departments and institutions or organizations and enterprises which their headquarters have been in Turkey, and who are residing due to works of said departments, institutions, organizations and enterprises (Those from such persons who have been subject to income tax and the like in consequence of earnings and revenues that have been obtained by them in countries where they are located, shall not be subject to tax additionally on their earnings and revenues mentioned.)
(Şerh No: 16539 - Çeviren: Av.Kadir ORUÇ - Tarih : 22-11-2016)

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

GelirVK. MADDE 3 Türkçeleştirme Önerileri

Aşağıda yazılı gerçek kişiler, Türkiye içinde ve dışında elde ettikleri kazanç ve gelirin tümü üzerinden vergilendirilirler: 1.Türkiye'de yerleşmiş olanlar, 2.(202 sayılı yasanın birinci maddesiyle değişen bent) Kamu kuruluşlarınaa ya da merkezi Türkiye'de bulunan örgüt ve girişimlere bağlı olup adı geçen kuruluş, örgüt ve girişimlerin işleri dolayısıyla yabancı ülkelerde oturan Türk yurttaşları. (Bu kişiler gibi olanlardan bulundukları ülkelerde elde ettikleri kazanç ve gelirleri dolayısıyla gelir vergisine ya da benzeri vergiye bağlı tutulmuş olanlar, söz konusu kazanç ve gelirleri üzerinden ayrıca vergilendirilmez.)
(Şerh No: 2171 - Türkçeleştiren: Özge YÜCEL - Tarih : 28-11-2009)

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
THS Sunucusu bu sayfayı 0,06618094 saniyede 10 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.